banner39

Burhan Galyun istifa etti

Suriye Ulusal Konseyi Başkanı Galyun istifa etti. Galyun'un istifasının ardından muhalifler arasında liderlik tartışması çıkabilir

Ortadoğu 24.05.2012, 15:14 24.05.2012, 16:38
Burhan Galyun istifa etti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye muhalefetinin en büyük koalisyonu Suriye Ulusal Konseyi'nin (SUK) Başkanı Burhan Galyun, görevinden resmen istifa etti. Galyun, Konsey içerisinde kendisine yönelik eleştiriler sebebiyle başkanlık görevini bıraktı.

Galyun, geçen hafta SUK'un başına yeniden seçilmesiyle ilgili eleştirilerin ardından yaptığı açıklamada, "Ayrılığın adayı olmayı kabul etmem. Bu makama yapışmadım. Uzlaşmayla ya da seçimle yeni bir aday kararlaştırıldığında çekileceğimi ilan ediyorum" demişti. Galyun Türkiye tarafından da desteklenen bir adaydı.

YENİ LİDER ARAYIŞI ÇOKTAN BAŞLADI 

Suriye Ulusal Konseyi başkanı Burhan Galyun'un istifasının resmileşmesiyle, aralarındaki fikir ayrılığı iyice ortaya çıkan muhalif grubun yeni liderinin kim olacağı sorusu gündeme geldi. Yarışın güçlü Müslüman Kardeşler ve siyasi rakipleri arasında bir hesaplaşmaya dönebileceği iddia ediliyor.

Suriyeli muhalif gruplar arasındaki iç çatışmalar, Burhan Galyun'un 313 üyeli konseyin genel başkanlığından istifa edeceğini açıklamasıyla tartışılmaya başlanmıştı.

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'a karşı 14 aylık isyan devam ederken, muhalifler arasındaki ayrışmanın azaldığına dair hiçbir belirti yok.

Yeni bir liderin konseyin uluslararası tanınma kazanması ve 14 aylık halk ayaklanmasının ana gücü olarak İslamcıların yükselişini gören batı endişelerin bertaraf etmesi gerektiği öne sürülüyor.

Konseyin yürütme kurulu Galyun'un yerine geçecek ismi seçmek için 11-12 Haziran'da Ankara'da toplanacak.

Konseyin en üst karar organı olan 12 üyeli yürütme kurulu, tüm konseyin üzerinde anlaşmaya varacağı bir kişi bulunması önerisini reddederken, bunun "imkansız" olacağını savundu.

Müslüman Kardeşler'in tüm konseyin toplanması talebinin de kabul görmediği bildirildi.

67 yaşındaki Galyun sürekli üç aylık başkanlık dönemini yenilemek istemek ve silahlı direnişe yeterince destek vermemekle eleştiriliyordu.

SABRA EN GÜÇLÜ ADAY

Galyun'un istifasını getiren son seçimde yüzde 33 oy oranı ile ikinci gelen liberal isim George Sabra, yeni liderlik için güçlü bir aday olarak görülüyor.

Şam'daki sokak protestolarına liderlik yaptıktan sonra geçen yıl Suriye'den kaçan Hıristiyan Sabra, rejimin etkili muhaliflerinden Riyad el-Türk'ün müttefiki...
Siyasi bir tutuklu olarak 25 yılını hapiste geçiren 81 yaşındaki eski solcu Riyad, Suriye içinde eylemlere destek veriyor.

Müslüman Kardeşler ise Sabra'nın liderliğinin grup için kabul edilemez olabileceğini ima etti.

"Bize Batı için kabul edilebilir bir başkan lazım ve Sabra gibi birisi kriterlere uygun olur" diyen bir İhvan yetkilisi, "Ama biz sokağın duygularını da dikkate almak zorundayız. O aşırı solda bir isim" ifadesini kullandı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?