Bush ve Blair'in konuşmaları yayınlanmayacak

Irak Soruşturması'nın yayımlanması ertelendi. Rapor, İngiltere eski Başbakanı Tony Blair ile ABD eski Devlet Başkanı George W. Bush arasındaki Irak Savaşı'na ilişkin telefon görüşmelerine yer veriyor

Bush ve Blair'in konuşmaları yayınlanmayacak

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İngiltere'de, Irak savaşına girme nedeni ile savaştan sonraki politikaların masaya yatırıldığı "Irak Soruşturması"nın raporunun yayımlanması ertelendi.

2009-2011 yılları arasında 18 ay boyunca, emekli bürokrat Sir John Chilcot'un başkanlığında yürütülen Irak soruşturmasının raporunun bu yaz yayımlanması bekleniyordu.

Sir Chilcot, İngiltere Başbakanı David Cameron'a gönderdiği mektupta, raporun en erken 2013 yılının ortasında yayımlanabileceğini söyleyerek, gizli belge ve yazışmaların raporda yer alması konusunu yetkililer ile görüşmeye devam ettiklerini kaydetti.

İngiliz basını, dönemin İngiltere Başbakanı Tony Blair ile ABD Başkanı George W. Bush arasındaki Irak'a ilişkin telefon görüşmelerinin dökümleri ile yazışmaların yayımlanmasına Dışişleri Bakanlığının izin vermemesinden dolayı, raporun ertelendiğini bildirdi.

2009 yılının Kasım ayında başlatılan "Chilcot soruşturmasında", Irak savaşına katılma kararının kilit isimlerinden eski Başbakan Blair başta olmak üzere çok sayıda politikacı, bürokrat, diplomat ve yetkili ifade vermişti.

Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2012, 09:09
banner53
YORUM EKLE

banner39