banner39

banner35

Canlı yayında çatışmalar sürüyor

Libya'daki çatışmaları yakından takip eden TRTTürk kanalı isyancıların bulunduğu alandan canlı yayın yapıyor. Canlı yayın sırasında çatışmalar yaşandığı görüldü.

Ortadoğu 07.03.2011, 10:26 07.03.2011, 18:35
Canlı yayında çatışmalar sürüyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Libya'da muhalif silahlı güçlerle Kaddafi güçleri arasındaki çatışmalar gidere şiddetleniyor. İsyancıların elindeki ağır silahlar, Kaddafi uçaklarının yaklaşmasına müsaade etmiyor.

Libya'daki çatışmaları yakından takip eden TRTTürk kanalı isyancıların bulunduğu alandan canlı yayın yapıyor. Canlı yayın sırasında çatışmalar yaşandığı görüldü.

Canlı yayında görülen savunma ateşi, Kaddafi uçaklarını geri püstürtmeye yönelikti.

RAS LANUF'A BOMBA YAĞIYOR

Libya'da savaş uçaklarının stratejik petrol kenti Ras Lanuf'u bombaladığı bildirildi.

Bölgedeki AFP muhabiri, kentin yaklaşık 2 kilometre doğusunda bir patlamanın meydana geldiğini, daha sonra muhalif güçlerin saldırıyı uçaksavarla püskürttüğünü belirtti.

Savaş uçakları, cuma gününden bu yana muhaliflerin elinde olan Ras Lanuf'u dün de iki kez bombalamıştı.

TRABLUS HALA KADDAFİ'NİN KONTROLÜNDE

İsyancıların kontrolüne giren Bingazi ile halen Kaddafi yanlısı güçlerin elindeki başkent Trablus arasındaki kıyı kesimlerinde çatışmalar şiddetini arttırırken, çok sayıda ölen olduğu belirtiliyor. Hükümet yetkilileri ise başkentte çatışma olduğu haberlerini reddetti. Başkent Trablus’da da silah sesleri duyuluyor. Trablus’da dün çok sayıda Kaddafi yanlısı gösteri düzenledi.

ZAVİYE VE MİSRATA DA MUHALİFLERİN ELİNDE

İsyancılarınn Zaviye ve Misrata kentlerinde, Kaddafi'ye bağlı güçleri yendiği bildirildi. Muhalif Ulusal Libya Konseyi'nin sözcüsü, Bingazi'de düzenlediği basın toplantısında, muhaliflerin Zaviye ve Misrata'da Kaddafi'ye bağlı güçleri yendiğini, bu iki kentin şu anda ''kurtarılmış'' olduğunu kaydetti. Misrata’daki çatışmalarda en az 18 kişinin öldüğü belirtildi.

İSYANCILAR: BİZİMLE İRTİBATA GEÇİLMEDİ

Öte yandan Libyalı isyancılar, Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez'in ülke için sunduğu planla ilgili olarak kendileriyle temasa geçilmediğini bildirdi. Muhalif Ulusal Libya Konseyi'nin sözcüsü Hafız Goga, muhaliflerin plana olumlu cevap verip vermeyeceklerinin sorulması üzerine de "Bize sunacakları şeye bağlı ancak biz halkımızın talepleri doğrultusunda hareket ediyoruz ve bu taleplerden feragat edemeyiz" yanıtını verdi.


Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?