Carba: Sessizlik Esad'a cesaret veriyor

SMDK Başkanı Carba, dünyanın Suriye konusunda gösterdiği sessizliğin rejime kimyasal kullanma konusunda kapı araladığını savundu

Carba: Sessizlik Esad'a cesaret veriyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Ahmed el-Carba, uluslararası toplumun, Esad rejiminin katliamlarına sessiz kalmasının, kimyasal silah kullanımına kapı araladığını belirtti.

Carba, yaptığı açıklamada, "Suriye halkı ve  SMDK tarafından temsil edilen liderleri, uluslararası toplumdan Suriyelilerin öldürülmesinin durdurulması ve çektikleri sıkıntıların sonlandırılması için kararlı bir müdahale  istiyor. Rejimin elindeki silahların kullanılması engellenmeden bunun uygulanması mümkün değil" diye konuştu.

Savaş uçağı, füze ve top kullanılmasının yasaklanmasını, kimyasal silahların imha edilmesini ve başta Guta'da kimyasal silahla katliam yapanlar olmak üzere ülkede gerçekleştirilen bütün katliamların emrini verenlerin yargılanmasını talep eden Carba, bu adımların BM'nin 7. maddesi kapsamına alınabileceğini kaydetti.

Carba, bu durumda başarılı olunabileceğini ve bunun gelecekte Suriye'deki durumun iyileştirilmesi için atılacak adımların başlangıcı sayılacağını söyledi.

Atılacak adımları, "Suriye'deki durumun düzeltilmesi, aşırılıkların engellenmesi, terörle savaş, demokratik bir rejime ulaşmak ve Suriye'yi yeniden yapılandırmak" diye özetleyen Carba, "Ülkemizde yok olan istikrar ve barışın ilerleyeceği yolu çizme fırsatını kaçırmayın" değerlendirmesinde bulundu.

Uluslararsı topluma seslenen Carba,  "Katil rejimin 100 binden fazla insanı biçen uçaklarının ve toplarının katliamlarına sessiz kalmak, kimyasal silah kullanılmasına kapı aralıyor. Bu, geçen ay Doğu Guta'da gerçekleşti. Orada ölenlerin çoğunluğunu kadın ve çocuklar oluşturuyordu" ifadesini kullandı.

Carba, "Rejim cezasız kaldığı için kimyasal silah kullanmaya cesaret etti. Bazı parlamentoların tereddüdünün sonucu olarak uluslararası güvenlik ve barıştan sorumlu olan BM Güvenlik Konseyi'nin rolünün devre dışı kalması nedeniyle insanlık kaybetti" diye konuştu.

Esad rejiminin, bu tereddüdleri, yaptığı utanç verici şeyi tekrarlaması için yeşil ışık olarak algılamamasını istediklerini bildiren  Carba, "Esad yönetimi savunmasız halka soykırım yapmak için ölümcül silahlar kullanıyor. Ondan söz veya vaat alınmaz. O uçaklarıyla masum çocukları öldürüyor, diplomasiden anlamaz" yorumunda bulundu.

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2013, 08:26
banner53
YORUM EKLE

banner39