Carba: Suriye halkına verilen sözler tutulsun

SMDK Başkanı Carba, Suriye'nin Dostları Grubu'na üye ülkelerin muhaliflere verdikleri vaatlerine acil olarak uymaları çağrısında bulundu. Carba Suriye halkının zor bir durumda olduğunu söyledi

Carba: Suriye halkına verilen sözler tutulsun

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Ahmed el-Carba, Suriye'nin Dostları Grubu'na üye ülkelerin "muhaliflerin silahlandırılması" vaatlerine acil olarak uymaları çağrısında bulundu.

Suriye'de halk ayaklanmalarının 3'üncü yılını doldurması sebebiyle düzenlenen programda konuşan Carba, "Tüm dünya Beşar Esad rejiminin yalanlarını anladığı halde, azınlıkların haklarını koruma iddiasıyla, ülke barbarca bir saldırıya maruz kalıyor" dedi.

"Yılanın başı Tahran'a uzanıyor" ifadesini kullanan Carba, "Suriyeliler, bugün Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah'ın ahlaki değerlerden yoksun çeteleriyle acımasız bir mücadele veriyor. Nasrallah, Hizbullah gençlerinin kanını Irak'tan gelen bölücü ve ikiyüzlü lejyonerlere değersizmişcesine sattı" diye konuştu.

Carba, Cenevre-2 Konferansı'nın başarısızlığına vurgu yaparak, "SMDK, Esad rejiminin saçmalıklarıyla yüzleşmek için Cenevre-2 Konferansı'na girdi ancak oradan dünyanın sahtekarlığını açık ederek çıktı" ifadesini kullandı.

Suriye'de yaşanan olayların iç savaş olmadığını savunan Carba, ülkede artık devrim halinin kalmadığını da belirterek, "Kesinlikle bazılarının iddia ve temenni ettiği gibi bu bir iç savaş değil. Ülkede yaşananlar, Suriyeli gençlerin yolundan gittiği, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), sivil ve barışçıl hareketlerin tıpkı Esad rejimiyle mücadele ettiği gibi radikal gruplara karşı da mücadele etmesi" değerlendirmesinde bulundu. 

Carba, Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) Esad rejiminin hesabına çalıştığını ve devrimcileri sırtından vurma görevini üstlendiğini dile getirerek şunları kaydetti:

"Meydanda yalnız da bırakılsak projemizi tamamlamak için Allah'a ve halkımıza söz verdik. Savaşçılarımız, yalnızca Esad güçlerine karşı değil, onların müttefiklerine ve radikal gruplara karşı da savaş veriyor. ÖSO askerleri radikal grupları ülkemizden temizlemek için amansız bir mücadelenin içinde. Özellikle, IŞİD ve benzeri gruplar arka saflara sızarak, Esad rejimine hizmet ediyor ve devrimcilerde ümitsizlik ve kaybetmişlik hissi yaratarak onları sırtlarından vuruyor."

Devrimcilere hizmet etmek için ellerinden gelen desteği sağlayacaklarını kaydeden Carba, SMDK'nın devrimcilerin ihtiyaçlarını karşılama noktasında herhangi bir tereddüt ve gevşeklikte bulunmayacağına dair söz verdi.

Suriye halkını 3 yıl önce başladıkları mücadeleden ötürü takdir ettiğini dile getiren Carba, "Bundan 3 yıl önce az sayıda kişi çoğunluğun görüşünü ifade etmek, şeref ve özgürlük taleplerini iletmek, diktatör, parayı ve gücü tekeline alan rejimle mücadele etmek için sokağa çıktı. Dera bölgesi sakinleri 18 Mart'ta tutuklanıp işkence gören çocuklarının acısına katlandı. Onların serbest bırakılmasını istedikleri zaman hakarete uğradılar. Bunun üzerine rejime karşı bir devrim hamlesi gerçekleştirdiler" diye konuştu.

"Suriyelilerin devrimi zafer kazanmaya, kimyasal terör rejimi de yok olmaya mahkum" diyen Carba, savaşın en zor kısmının aşıldığını, biraz daha sabırla savaşın kısa sürede biteceğini ifade etti.

 
Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2014, 22:00
banner53
YORUM EKLE

banner39