Carter ve Barzani telefonda görüştü

ABD Savunma Bakanı Carter'in, IKBY Başkanı Barzani'yi telefon ile arayarak, daha önce IŞİD'le mücadele çerçevesinde Peşmerge güçlerine verilen yardım sözlerinin uygulamaya konulduğunu illettiği öğrenildi

Ortadoğu 18.04.2016, 20:42 18.04.2016, 20:42
Carter ve Barzani telefonda görüştü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter'in, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani'yi telefon ile arayarak, daha önce IŞİD'le mücadele çerçevesinde Peşmerge güçlerine verilen yardım sözlerinin uygulamaya konulduğunu ilettiği belirtildi.

Barzani'nin ofisinden yapılan yazılı açıklamada, Carter ve Barzani'nin telefon görüşmesinde ABD'nin Peşmerge güçlerine vereceği yardımlar, Irak ve Suriye'deki IŞİD'in durumu ile Musul'u kurtarma operasyonunu ele aldıkları ifade edildi.

Açıklamada, Carter'in, Barzani'ye Aralık 2015 tarihinde Erbil ziyareti sırasında ABD tarafından Peşmerge güçleri için verilen yardım sözlerinin uygulamaya konulduğunu ilettiği kaydedildi.

Söz konusu açıklamada, Bağdat'ta bulunan ancak çok yoğun programından dolayı Erbil'e gelemeyen Carter'ın Barzani'den de özür dilediğine yer verildi.

Öte yandan IKBY Başkanı Barzani ise Peşmerge güçlerine yardımları ve desteklerinden dolayı Savunma Bakanı Carter ve ABD hükümetine teşekkür ettiği belirtildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?