Cemaat'ul İslami parti kuruyor

Mısır merkezli Cemaat’ul İslami hareketi tarafından yapılan açıklamada yeni bir siyasi parti kurma kararı aldıkları duyuruldu

Ortadoğu 24.05.2011, 16:21 24.05.2011, 16:54
Cemaat'ul İslami parti kuruyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

El Mısr el Yevm’in haberine göre, Mısır merkezli Cemaat’ul İslami hareketi tarafından yapılan açıklamada yeni bir siyasi parti kurma kararı aldıkları beyan edildi.

1980’li ve 90’lı yıllarda Mısır yönetimine karşı silahlı mücadele veren hareket tarafından bugün yapılan açıklamada yeni bir parti kuracakları dile getirildi.

Hüsnü Mübarek döneminde yasadışı olarak kabul edilen Cemaat’ul İslami hareketinin parti kurma kararına karşılık Mısır Cumhurbaşkanlığı için herhangi bir aday çıkarmayacakları eklendi.

Mısır’da gerçekleitirilen Mübarek karşıtı ayaklanma sonrası Cemaat’ul İslami hareketi liderleri mücadelelerinde şiddet kullanımına karşı açıklamalar yapmışlardı.

Hareketin üst düzey yöneticilerinden Tarık el Zumer’in Reuters’a verdiği demeçte, “kurulacak siyasi parti İslami temeller üzerine temellenecektir” dedi. El Zumar ayrıca, "biz başkanlık seçimlerinde herhangi bir adayı destekleyebiliriz, amacımız İslamcıların gücü eline almak istemediklerini dünyaya göstermektir" ifadesini kullandı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?