banner15

Cenevre-2 Konferansı yine erteleniyor

Şam yönetimi ve Rusya ile muhalifler arasında hem temsil krizi hem de Cenevre’ye şartsız gelme konusunda ayrılık sürüyor

Cenevre-2 Konferansı yine erteleniyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Suriye muhalifleri ile Şam hükümeti arasında yaşanan temsil krizi aşılamıyor. Muhalifler, Cenevre’de bu ay yapılması öngörülen görüşmeler için Şam yönetiminin güçlerini kurulacak geçici hükümete devretmesi konusunda diretirken Esad rejimi, bu duruma yanaşmıyor. Şam yönetimi ve Rusya, muhaliflerin Cenevre’ye şartsız gelmeleri konusunda da geri adım atmıyor.

Muhalifler ile Şam yönetimi arasındaki kriz dışında bir başka sorun da Suudi Arabistan’ın Cenevre- 2 Konferansı için destek vermemesi sebebiyle yaşanıyor.

ABD’nin Suriye’yi vurmaktan son anda vazgeçmesini sert şekilde eleştiren Suudiler, kendilerini Washington tarafından aldatılmış olarak görüyor. Riyad yönetimini kızdıran bir başka gelişme de ABD ile İran arasındaki yakınlaşma.

Cenevre 2 Konferansı’nın kasım ayı içinde yapılamayacağı söylentilerine Birleşmiş Milletler (BM) yalanlama getiremiyor. BM Genel Sekreteri Sözcüsü Martin Nesirky, ‘‘BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi Lakhdar İbrahimi Cenevre 2 Konferansı’nın yapılabilmesi için çok sıkı çalıyor’’ dedi.Bir gazetecinin konferansın erteleneceği yolundaki iddialarına Nesirky, Cenevre 2’inin yapılabilmesi için BM, Rusya ve ABD heyetlerinin önümüzdeki hafta Cenevre’de bir toplantı yapacaklarını duyurdu. Ancak Sözcü, konferansın kesin yapılıp yapılmayacağı konusunda net konuşmaktan kaçındı.

ESAD GÜÇLERİNİN HALEP'E İLERLEYİŞİ SÜRÜYOR

Suriye ordusu, rejimine bağlı askeri birliklerin Halep'te stratejik öneme sahip Safira'yı ele geçirdiklerini duyurdu. El Arabiya'ya konuşan Suriye ordusundan kaynaklar, Halepin kuzey batısında yer alan stratejik bir bölgenin muhaliflerin elinden alındığını savundu.

Halep'teki muhalif medya merkezi ise çatışmalar sırasında yaptığı açıklamada, Beşar Esad'a bağlı birliklerin çatışmalarda her türlü silahı kullandığını iddia etti.

Safira, Halep'in kuzeyinde yer alıyor. Kentin bulunduğu lokasyon rejim birlikleri için, Halep'i kontrol anlamında, son derece hayati önem taşıyor.

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2013, 14:51
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48