banner39

Cenevre 2 öncesi İran'ın da muhaliflerin de durumu belirsiz

İran'ın 2. Cenevre Konferansına katılımı için son söz 13 Ocak'ta ABD ve Rusya Dışişleri Bakanlarının yapacağı görüşmede söylenecek. SMDK ise konferansa elini güçlendirerek gitme peşinde...

Ortadoğu 07.01.2014, 16:54 07.01.2014, 18:24
Cenevre 2 öncesi İran'ın da muhaliflerin de durumu belirsiz

Çiğdem Aktı-Dünya Bülteni-Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Cenevre’de bu ayın 22’sinde yapılacak olan Suriye Konferansı için davetiyeleri göndermeye başladı. Şimdiye kadar 30 ülkeye davetiye gönderildiği, bunlar arasında İran olmadığı açıklandı.

ABD ve Rus dışişleri bakanlarının 13 Ocak'ta bir araya gelecekleri ve İran konusunda bir anlaşmaya varılması bekleniyor. Esad yönetiminin en büyük destekçilerinden biri olan Rusya, rejimi destekleyen İran'ın da konferansta yer almasını istiyor. İlk zamanlar bu fikre karşı çıkan ABD ise son günlerde tutumunu değiştirmiş görünüyor.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, İran yönetiminin Cenevre-2 görüşmelerinde önemli bir rol oynayabileceğini söyledi. John Kerry’nin bu açıklamalarıyla ilk kez ABD’li bir yetkili Suriye barış görüşmelerine resmen katılmasa bile müzakerelerde rol oynayabileceğini söylemiş oldu. Kerry, İran’ın konferansın amacının Suriye’de bir geçiş hükümeti kurulması olduğunu kabul etmemesi halinde katılımının sınırlı olacağını, Cenevre 2’ye resmen değil, ‘gayri resmi katılımcı ülke’ statüsünde katılabileceğini söyledi.

Bu sözlerin hemen ardından Fars Haber Ajansı’nda yer alan İran Dışişleri Bakanlığı açıklamasında ise, Cenevre 2'ye katılma konusunda İranlı makamların tıpkı eskinden olduğu gibi istekli oldukları, ancak bunun için ileri sürülen herhangi bir ön şartı kabul etmedikleri belirtildi.

Cenevre 2 Konferansı’nın 22 Ocak’ta yapılması için ABD, Rusya ve BM arasında geçtiğimiz ayın 20’sinde anlaşmaya varılmıştı. Uluslararası Konferans, BM Genel Sekreteri Ban’ın başkanlığında 22 Ocak'ta İsviçre'nin Montrö kentinde başlayacak. Diğer yandan Suriyeli taraflar arasında gerçekleşecek müzakereler ise, BM ve Arap Birliği'nin Suriye Özel Temsilcisi El Ahdar el-İbrahimi'nin öncülüğünde Cenevre'de gerçekleşecek.

Muhalifler Cenevre'ye güçlü gitmek istiyor ama...

Diplomatik çevreler konferansın yapılacak olmasını bir başarı olarak zikrederken, buradan bir sonuç çıkıp çıkmayacağı konusunda kimse net bir cevap veremiyor. Ancak BM’deki genel hava bu konferanstan çok büyük ümit beklenmemesi yolunda.

Esad'a karşı mücadele eden muhalefet cephesinde yaşanan kaos da konferanstaki temsiliyet sorununu artırdı. Ülkede isyancı gruplar birbirlerine karşı savaşmaya devam ederken, batının desteklediği Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) üyesi 40 kişi, görüşmelere iki hafta kala örgütten istifa ettiğini açıkladı.

Suriye Ulusal Koalisyonu Türkmen temsilcisi Ziyad Hasan, SMDK'dan istifa edenlerin Türkmen Hareketi, İşadamları Forumu, yerel meclisler, Devrim Komuta Konseyi, genelkurmay üyeleri ve milli kişiliğe sahip şahsiyetleri temsil ettiğini söyledi. Suriye'de IŞİD'e karşı süren isyancı operasyonlarının hedefinde ise Cenevre 2'ye gitmeden önce muhaliflerin Rusya'nın elinden ‘radikal İslamcı’ bahanesini alma girişimi olarak yorumlanıyor.

Suriyeli muhalif grupların 9 Ocak’ta İspanya’nın Cordoba kentinde toplanarak Cenevre'de masaya konacak müzakere maddelerini belirlemesi planlanıyor.

Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?