banner39

Cenevre-2'ye bir hafta kaldı, ama hiçbir şey belli değil

Bir SMDK yetkilisi, ABD ve İngiltere'nin kendilerini Cenevre'ye katılmamaları durumunda desteğini çekmekle tehdit ettiğini açıkladı

Ortadoğu 15.01.2014, 14:04 15.01.2014, 17:49
Cenevre-2'ye bir hafta kaldı, ama hiçbir şey belli değil

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İngiltere ve ABD'nin, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) gelecek haftaki Cenevre-2 Konferansı'na katılmaması halinde bu gruba desteğini gözden geçireceğini söylediği iddia ediliyor.. 

BBC'de yer alan ve SMDK'dan bir yetkilinin yaptığı açıklamalara dayandırarak yaptığı haberde, "İngiltere ve ABD'nin, SMDK'nın gelecek haftaki görüşmelere katılması konusunda son derece ısrarcı olduğu" kaydedildi. 

Haberde, isminin açıklanmasını istemeyen SMDK yetkilisinin şu sözlerine yer verildi:

"ABD ve İngiltere bize Cenevre'ye gitmemiz gerektiğini söylüyor. Eğer Cenevre’ye gitmezsek, şimdiki gibi bizi desteklemeye devam etmeyeceklerini ve uluslararası toplum nezdinde saygınlık kaybedeceğimizi açıkça ifade ediyorlar.” 

Diğer yabancı güçlerin ABD ve İngiltere kadar baskı yapmadığını belirten Suriyeli yetkili, "Fransa da gitmemizi istiyor ama ‘kararınız ne olursa olsun sizinleyiz’ diyor. Suudi ve Türklerin duruşu da aynı. Bize ‘Cenevre’ye gitmenizi tercih ederiz ama gitmezseniz ve işler yolunda gitmezse sizi terk etmeyeceğiz’ diyorlar” diye konuştu.

Yetkili ayrıca Washington ve Londra’nın siyasi desteklerinin koalisyon için önemli olduğunu ve desteği çekmelerinin büyük fark yaratacağını belirtti.

Fakat Suriyeli yetkili, böyle bir tehdidin ne kadar inandırıcı olduğu konusunda da soru işaretleri bulunduğunu söyledi. Suriyeli yetkili, ılımlı bir muhalefetin olmaması durumunda Suriye’deki alternatiflerin yalnızca Esad hükümeti veya aşırı gruplar olacağını ifade ederek, “Alternatif nedir? Bir tarafta kimyasal silah kullanan zalim bir diktatör var, diğer tarafta da El Kaide. Bizimle muhatap olmazlarsa kiminle muhatap olacaklar?” dedi.

SMDK'nın bu hafta yapılacak oylamayla 22 Ocak'ta düzenlenecek Cenevre-2 Konferansı'na katılıp katılmama kararı alması bekleniyor.

Yorumlar (0)
20
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?