'Cenevre-3' için muhaliflerin son kararı bugün

Riyad'ta toplanan Suriyeli muhaliflerin Cenevre'ye katılıp katılmama kararını bugün açıklanacak. Muhalifler sivil saldırılar durdurulsun şartını öne sürerken, davet gitmeyen PYD'nin ve müttefiki Rusya'nın tepkileri devam ediyor

'Cenevre-3' için muhaliflerin son kararı bugün

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriyeli muhaliflerin Cenevre görüşmesine katılmadan önce talepleri var. Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da toplanan Suriyeli muhalifler, Cenevre-3 görüşmelerine katılıp katılmama konusunda karar aşamasında.

Suriyeli muhalifler BM'den sivil alanlarda yapılan saldırıların durdurulmasını talep etti. Cuma günü Cenevre'de toplanacak taraflar beş yıldır devam eden ve 250 bin kişinin ölmesine sebep olan savaşın sona erdirilmesi için biraraya gelecek. Washington Suriyeli muhalif grupları görüşmelere katılmak için davet etti.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mark Toner, " Muhalifler, Cenevre'ye gitsin. İnsani yardım erişimi ve ateşkes için ciddi güven artırıcı önlemler alınması için bu tarihi bir fırsattır" dedi.

"MÜZAKERE ÖNCESİ SİVİLLERE SALDIRILAR DURDURULSUN"

Muhalefetin Yüksek Müzakereler Komitesi (HNC), müzakereleri desteklediklerini ifade ederek, sivil alanlara yönelik saldırıların müzakerelerden önce durdurulması gerektiğini söyledi.

Fransa'daki PYD temsilcisi Halid Eissa, Özellikle Türkiye'nin kendilerinin Cenevre görüşmelerine katılmasına engel olmasını eleştirerek görüşmelerin başarısız olacağını iddia etti.

"PYD SONRAKİ AŞAMALARDA MASADA OLACAK"

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Gennady Gatilov, PYD'nin daha sonraki aşamlarda müzakerelere katılacağını söyledi.

PYD temsilcisi Abd Salam, Ali RIA Novosti gazetesine verdiği demeçte,"Örneğin, Ahrar'uş -Şam ve Ceyş'ul-İslam grupları temsil edilecek" dedi. Salam, her iki grubun da Rusya tarafından terör listesinde olduğuna dikkat çekti.

Suriye'de Kürt kontrolünde bulunan Haseke'de Aralık ayında kurulan Suriyeli Demokratik Konsey (SDC) Eş Başkanı Heysem Menna, PYD'nin önemli bir muhalefet figürü olduğunu söyleyerek davet edilmemelerini eleştirdi. Cenevre için PYD'ye davet gönderilmemesine tepki gösteren Demokratik Suriye Meclisi Eş Başkanı Heysem Menna’nın Salih Müslim ve İlham Ahmed davet edilmezse kendilerinin de görüşmelere katılmayacağını açıkladı.

SDC'de bulunan Kürt politikacı İlham Ahmed, De Mistura'ya eleştiri yağdırdı. Ahmed Reuters'a verdiği demeçte "Amerika ve Rusya'yı değil onu( De Mistura) sorumlu tutun. Çünkü o ve BM, Suriye toplumunun tüm unsurlarını temsil eden gruplarla dengeli şekilde bir heyet oluşturmakla görevlendirildi." dedi. "Kuzey Suriye bütün olanların dışında tutuluyor, Suriye'nin bölünmesinden sorumlu tuttukları Kürtleri ancak bu yaptıklarıyla onlar bölüyorlar" dedi.Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2016, 12:23
banner53
YORUM EKLE

banner39