Cenevre görüşmelerinde kimler var? | LİSTE

Suriye iç savaşına çözüm bulma iddiasındaki Cenevre görüşmeleri başladı. Taraflar şimdilik aynı oda ve masa etrafında değil, BM Özel Temsilcisi Mistura arabuluculuğunda dolaylı görüşmeler yapıyor

Cenevre görüşmelerinde kimler var? | LİSTE

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye'de beş yıldır devam eden iç savaşı bitirme iddiasıyla yapılan Cenevre görüşmeleri başladı. BM öncülüğünde yapılan görüşmelerde rejimi temsilen ve çeşitli muhalif gruplar adına katılan heyetler var.

Rusya'nın askeri desteğiyle muhaliflere karşı taarruza geçen ve bazı bölgelerde ilerleme sağlayan rejim heyetinin Başkanı Beşşar Caferi. Caferi aynı zamanda Suriye'nin BM büyükelçisi.

Suriye'deki sorunu, siyasal bir çözüm bulunması için Kasım 2015'te Viyana'da toplanan ve aralarında türkiye ve İran'ın olduğu 17 ülkenin oluşturduğu Uluslararası Destek Grubu, Suudi Arabistan'a muhalefeti birleştirme görevini vermişti.

8-10 Aralık'ta Riyad'da muhaliflerin çatı örgütü SMDK, uluslararası askeri müdahaleye karşı çıkan Ulusal Koordinasyon Heyeti ve silahlı mücadeleyi yürüten grupların önemli bir kısmının katılımıyla muhalefeti Cenevre görüşmelerinde temsil edecek müzakere heyeti belirlendi.

SMDK

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonu: Yüzden fazla ülke tarafından Suriye halkının meşru temsilcisi olarak kabul ediliyor. Aralarında Kürt Ulusal Konseyi (ENKS), Türkmen Meclisi, Suriye Ulusal Konseyi gibi birçok örgütün bulunduğu bir çatı örgütlenme.

Temsil eden isimler. George Sabra, Heysem Malih, Fuat Alliku, Nezir Hakim, Süheyr Atasi

Ulusal Koordinasyon Heyeti: Suriye2nin içinde faaliyet gösteren muhalif bir grup. diğer muhalif gruplarla arasındaki en belirgin farkı, dış müdahaleye karşıtlığı ve protestoların barışçıl yöntemlerle yapılması gerektiğini savunması.

Temsil eden isimler: Elis Mefrec, Abdülmecid Hamo, Halaf Dahud

Muhalif Silahlı Gruplar

Ceyş'ul- İslam (İslam ordusu): 2013 yılında kuruldu. Şam'ın Duma, Cobar, Mileha ve Deyr el Asafir gibi Doğu Guta bölgelerinde güçlü. Ceyş'ul İslam, Esad rejimiyle savaşmasının yanısıra küçük çapta doğu guta'da bulunan IŞİD ve Ceyş'ul Umma gruplarıyla da çatışarak ordaki varlığını son verdi.
Temsil eden isimler: Ahraru'ş Şam'dan Muhammed Alluş

Özgür Suriye Ordusu: Suriye ayaklanması başladığında, önce ordudan ayrılan askerler tarafından kuruldu. Sonra birçok silahlı küçük grup birleşerek aynı çatı altında toplandı. Kuzey, Güney ve Orta Cephe şeklinde üç bölümden oluşuyor.

Temsil eden isimler: Esat Zubi , Abdulbasit Tavil, Muhammed Abbud ve Muhammed Hac Ali

Bağımsızlar

Muhammed Sabra, Basma Kudmani, Muhammed Attur, Halid Mahamid

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2016, 17:03
banner53
YORUM EKLE

banner39