banner39

Cenevre için üçlü görüşme

Kerry, Lavrov ve İbrahimi Rusya'nın önerdiği Suriye planı ve Cenevre-2 Konferansı sürecini değerlendirmek üzere bir araya geldi

Ortadoğu 13.09.2013, 13:59 13.09.2013, 13:59
Cenevre için üçlü görüşme

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye'nin kimyasal silahlarının denetlenmesi konusunda Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile yapıcı görüşmeler yaptıklarını ve bu görüşmelerin devam ettiğini söyledi.

Kerry, Lavrov ve Birlemiş Milletler ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El-Ahdar el-İbrahimi, Rusya'nın önerdiği Suriye planı ve Cenevre-2 Konferansı sürecini değerlendirmek üzere BM Cenevre Ofisi'nde bir araya geldi.

Görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Kerry, Bakan Lavrov ile dün başlayan görüşmelerine bugün de devam edeceklerini ifade ederek, "Yapıcı görüşmeler yaptık. Bu görüşmeler devam ediyor" dedi.

Lavrov ile Suriye müzakerelerinin nerede yapılacağı ve bunun nasıl yürütüleceği konularını tartıştıklarını ifade eden Kerry, "Başkan Obama, Suriye ile ilgili olarak, görüşmelerle varılacak bir çözüme derin bir biçimde bağlıdır" diye konuştu.

Rusya'nın da böyle düşündüğünü vurgulayan Kerry, çözümün oluşması için ortak bir temel bulmaya çalıştıklarını söyledi.

Cenevre-2 Konferansı konusunda yapacakları bazı "ev ödevleri" olduğunu ancak henüz detay veremeyeceklerini belirten Kerry, 28 Eylül'de yapılacak BM Genel Kurulu sırasında New York'ta tekrar bir araya geleceklerini ve Cenevre-2 Konferansı için tarih belirlemeye çalışacaklarını kaydetti.

Cenevre Konferansı'nın başarılı olabilmesi için Suriye'nin kimyasal silahlardan arındırılması konusunda önümüzdeki saatler ve günlerde yapacakları çalışmaların çok önemli olduğuna işaret eden Kerry, Rusya ve ABD'nin Suriye'deki ölümlerin ve sığınmacı sayısının artması ile insani yıkım konusunda çok kaygılı olduğunu kaydetti.

İBRAHİMİ: GÖRÜŞMELER FAYDALI OLDU

BM ve Arap Birliği'nin Suriye Özel Temsilcisi El-Ahdar el-İbrahimi, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile Rusya'nın önerdiği Suriye planı ve Cenevre-2 Konferansı sürecini değerlendirmek üzere yaptıkları üçlü görüşmenin faydalı olduğunu söyledi.

İbrahimi, BM Cenevre Ofisi'nde üçlü görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında, Suriye'deki kimyasal silahlar konusundaki çalışmaların yapılmasını heyecanla beklediklerini belirtti.

Bu çalışmaların Cenevre-2 Konferansı için de önemli olduğunu vurgulayan İbrahimi, "Bugün yaptığımız görüşmeler faydalı oldu" dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov da üçlü görüşmeyi "faydalı" olarak niteledi.

Esed hükümetinin Kimyasal Silahlar Sözleşmesi'ne yönelik BM'ye yaptığı başvuruyu anımsatan Lavrov, görüşmelerde BM, Kimyasal Silahları Yasaklama Örgütü ile bu konudaki uzmanların, bir an önce profesyonelce ve pratik bir biçimde konunun çözülmesini sağlamaları için bir yol belirlemeye çalıştıklarını belirtti.

Cenevre-2 Konferansı için İbrahimi'nin çabalarını takdir ettiklerini de ifade eden Lavrov, Cenevre-1 Konferansı'nda kabul edilen Cenevre bildirisinin uzun süre gündeme getirilmediğine işaret ederek, bu bildirinin Suriye'deki sorunun çözümü için çok önemli bir doküman olduğunu kaydetti.

Lavrov, BM Genel Kurulu'nda İbrahimi ve Kerry ile yapacakları toplantıda Cenevre-2 Konferansı konusunda daha net bir şey söyleyebileceklerini umduğunu da söyledi.

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?