Cenevre'de pazarlık sürüyor

Birleşmiş Milletler temsilcisi Mistura, rejim heyetine, dün akşam muhalefetin kendisine sunduğu talepleri iletecek

Cenevre'de pazarlık sürüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye'deki krize siyasi çözüm bulmak amacıyla Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğünde başlatılan Cenevre görüşmeleri devam ediyor. Birleşmiş Milletler özel temsilcisi Staffan de Mistura önce rejimle, sonra muhalefetle bir araya gelecek.Suriye barış görüşmeleri için Cenevre'de resmen start verilmesinin ardından, yoğun pazarlıklar sürüyor.

Birleşmiş Milletler özel temsilcisi Staffan de Mistura önce rejimle, sonra muhalefetle biraraya gelmeyi planlıyor.

Mistura, gün içinde önce rejim temsilcileriyle, öğleden sonra da Riyad merkezli muhalefetle biraraya gelecek.

Bu talepler siyasi tutukluların serbest bırakılması, ablukaların kaldırılması ve Suriye rejiminin bombardımana son vermesi olarak sıralanmıştı.

Birleşmiş Milletler, Cenevre'deki görüşmelerde 11 Şubat'a kadar somut bir ilerleme kaydedilmesini hedefliyor.

Mistura, görüşmelerin resmen başladığını açıklarken, Uluslararası Suriye'ye Destek Grubu üyelerine de, barış görüşmelerinin başarıya ulaşması için taahhütte bulunduklarını hatırlattı.

Staffan de Mistura, Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya başta olmak üzere bu ülkelerden, görüşmeleri kolaylaştırıcı tutum takınmalarını istedi.

MUHAMMED ALLUŞ İYİMSER DEĞİL

Ceyş'ul İslam'ı (İslam Ordusu), temsilen Cenevre'ye giden kıdemli Suriyeli muhalif müzakerecisi Muhammed Alluş, Cenevre'de barış görüşmeleri konusunda iyimser olmadığını söyledi.

Alluş gazetecilere verdiği demeçte,  " Bu kadar uzun zamandır hiçbir şey değişmedi, biz iyimser değiliz" dedi.

ESAD İNSANİ YARDIMA İZİN VERDİ

Bu arada Birleşmiş Milletler yetkilileri, Şam rejiminin, abluka altındaki 3 kasabaya, Madaya, Fua ve Kefarya'ya insani yardım ulaştırılmasını kabul ettiğini duyurdu.

Cenevre görüşmeleri, 6 aylık bir süreç olarak planlanıyor.

RUSYA'DAN GERİ ADIM

Öte yandan Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, Ahrar'uş Şam ve Ceyş'ül İslam gruplarının Cenevre görüşmelerine bireysel olarak katılmalarını kabul ettiklerini duyurdu.

Lavrov, Abu Dabi'de gazetecilere yaptığı açıklamada, bununla birlikte iki grubu da meşru temsilci olarak görmediklerini, terör grubu olarak addettiklerini belirtti.

Sergei Lavrov, Suriye'nin geleceğine, Cenevre görüşmeleri çerçevesinde sadece Suriye halkının karar vermesi gerektiği yolundaki sözlerini de tekrarladı.

Birleşik Arap Emirlikleri'nin başkenti Abu Dabi'deki temaslarını sürdüren Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Veliaht Prensi Muhammed Bin Zayed El Nahyan'la görüşmesinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Ceyş'ül İslam ve Ahrar'uş Şam'ın Cenevre'deki görüşmelere 'bireysel düzeyde' katılacağını söyleyen Lavrov, "Bu grupların görüşmelere katılacak olması, onların meşru olduğu ya da terörist olmadığı anlamına gelmiyor" dedi.

Lavrov ayrıca, Cenevre'de Suriye muhalefetinin tüm gruplar tarafından temsil edilmesi gerektiğini düşündüklerini belirtti. Öte yandan Suriyeli muhaliflerin Cenevre'deki görüşmelere ortak bir heyet olarak değil de iki ayrı heyet olarak katılmalarına üzüldüklerini belirten Lavrov, bunun geçici bir durum olduğuna inandıklarını söyledi.

İNGİLTERE'NİN SUÇLAMALARINA RED

İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond'ın, Rusya'nın Suriye'deki savaşı tırmandırdığı yönündeki suçlamasına hakkındaki soruya karşısında, "Bunlar, dayanaksız açıklamalar. Bu tür açıklamalara alıştık" diyen Lavrov, Hammond'ın ikili görüşmeleri sırasında kendisine bunun gibi 'somut şikayetler' iletmediğini de ekledi.

"OPEC'TEN TEKLİF BEKLİYORUZ"

Lavrov, petrol pazarındaki duruma da değindi. OPEC'e (Petrol İhraç Eden Ülkeler Birliği) üye ülkelerle OPEC dışındaki ülkeler arasında işbirliği olduğunu belirten Lavrov, petrol fiyatlarına dair bir toplantı düzenlenmesi hâlinde Rusya'nın da bu toplantıya katılacağını söyledi.

Öte yandan Lavrov, Rusya ve Arap Birliği'ne üye ülkelerin dışişleri bakanlarının bu ay Moskova'da bir toplantı gerçekleştireceği bilgisini de verdi. Daha sonra RİA Novosti'ye konuşan bir Arap Birliği sözcüsü ise toplantının 26 Şubat'ta gerçekleşeceğini aktardı.

 

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2016, 14:03
banner53
YORUM EKLE

banner39