banner39

Cenevre'de rejim ve muhalefet yeniden görüştü

BM temsilcisi aracılığıyla konuşan Suriyeli tarafların istişareleri devam ediyot

Ortadoğu 26.01.2014, 12:43 26.01.2014, 13:49
Cenevre'de rejim ve muhalefet yeniden görüştü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye’de iç savaşı sona erdirebilmek için Cenevre’de masaya oturan muhalefet ile rejimin temsilcileri arasında yüz yüze görüşmelere devam ediliyor.

BM sözcülüğü tarafından verilen bilgiye göre, Suriye muhalefeti ve rejim heyetleri, BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El Ahdar El İbrahimi'nin arabuluculuğunda bu sabah yeniden bir araya geldi.

Görüşmelerin ilk aşamasında BM temsilcisi aracılığıyla konuşan tarafların bugünkü toplantıda, rejim tarafından abluka altında tutulan Humus’a insani yardım ulaştırılması konusunu ele aldıkları öğrenildi.

Tarafların hafta sonunda yaptıkları görüşmeler, “müzakere” değil, "istişare" olarak tanımlanıyor. İstişareler, öncelikle insani yardımlar ve güven artırıcı önlemler üzerine odaklanırken, tarafların pazartesi müzakerelere geçmesi hedefleniyor.  

BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El Ahdar El İbrahimi, dün yaptığı basın toplantısında görüşmelerin, uluslararası toplum tarafından 2012'de kabul edilen Cenevre-1 Bildirisi temelinde yapılacağını kaydetmişti. Cenevre-1 Konferansı Bildirisi, Suriye’de iç savaşa son verme hedefiyle siyasi bir geçiş sürecinin başlatılmasını ve geçici bir hükümet kurulmasını öngörüyor.

Yorumlar (0)
24
sağanak
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?