banner39

Cenevre'deki görüşmelere çoğu muhalif katılacak

Cenevre'de yapılacak Suriye görüşmeleriyle alakalı konuşan BM Sözcüsü Fevzi, görüşmeler için tüm taraflara davetiye gönderildiğini ve henüz reddeden olmadığını söyledi

Ortadoğu 29.04.2015, 10:20 29.04.2015, 10:20
Cenevre'deki görüşmelere çoğu muhalif katılacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

BM Sözcüsü Ahmed Fevzi, 4 Mayıs'ta Cenevre'de başlayacak Suriye görüşmelerine katılmayı reddeden herhangi bir taraf bulunmadığını ve görüşmelerde ülkenin içinde bulunduğu durum ile siyasi dönüşüm sürecine nasıl geçileceğinin tartışılacağını söyledi.

Fevzi, BM Cenevre Ofisi'nde yaptığı açıklamada, "Cenevre müzakereleri sade olacak. Görüşmelerde üst düzey katılımcı bulunmayacak ve bu görüşmeler üçüncü Cenevre görüşmeleri olarak adlandırılamaz" dedi.

Fevzi, müzakerelerde BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura ve yardımcısının Suriye'deki rejim ve muhalefetin temsilcileriyle birebir görüşmeler yapacağı bilgisini verdi. Mistura'nın taraflarla istişare içerisinde olacağı ve Suriye'de yaşanan krizi değerlendireceğini belirten Fevzi, "Müzakerelerde, Suriye krizinde bulunduğumuz nokta ve siyasi dönüşüm sürecine nasıl geçeceğimiz tartışılacak" şeklinde konuştu.

Cenevre Bildirisi'nin yıl dönümünün yaklaştığını ve üçüncü yılının 30 Haziran'da dolacağını hatırlatan Fevzi, "Suriye'de yaşananlar hiçbir ülke tarafından kabul edilemez. Tamamen yıkılmış bir ülke hakkında konuşuyoruz. Yüz binlerce kişinin hayatını kaybettiği, milyonlarcasının sığınmacı durumuna düştüğü ve yerinden edildiği bir ülke. Sadece oturup seyredemeyiz" ifadesini kullandı.

Fevzi, BM Suriye Özel Temsilcisi Mistura'nın Suriye krizinde gelinen noktayı ve nasıl yol katedileceğini değerlendirme zamanı geldiğine karar verdiğini belirterek, "Görüşmeler kapsamında büyük bir konferans düzenlemeyeceğiz. Herhangi bir sonuç bildirisi olmayacak" dedi. Fevzi, Mistura'nın 5 Mayıs'ta BM Cenevre Ofisi'nde görüşmeler hakkında basın toplantısı düzenleyeceğini söyledi.

Taraflara davetiyelerin gönderildiğini kaydeden Fevzi, "Cenevre'deki Suriye görüşmelerine katılmayı şimdiye kadar reddeden taraf olmadı. Herkes katılmak istiyor" şeklinde konuştu. Fevzi, Suriye görüşmelerine davet edilen isimler hakkında ise "Katılımcı listesi kamuoyu ile paylaşılmayacak" diye konuştu. Cenevre'de 4 Mayıs'ta başlayacak ve 4 ila 6 hafta sürmesi planlanan Suriye görüşmeleri, elçiler ve uzmanlar seviyesinde yapılacak.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?