banner39

Cenevre'deki Libya görüşmeleri sona erdi

BM öncülüğünde Libyalılar'ın yürüttüğü ve Trablus'taki Milli Genel Kongre üyelerinin katılmadığı, Cenevre kentinde iki gün süren siyasi diyalog görüşmelerinin ikinci turu sona erdi

Ortadoğu 28.01.2015, 10:30 28.01.2015, 10:30
Cenevre'deki Libya görüşmeleri sona erdi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsviçre'nin Cenevre kentinde, Birleşmiş Milletler öncülüğünde Libyalılar'ın yürüttüğü ve Trablus'taki Milli Genel Kongre üyelerinin katılmadığı, iki gün süren siyasi diyalog görüşmelerinin ikinci turu sona erdi.

BM Cenevre Ofisi'nde basına kapalı yapılan diyalog görüşmelerinin ikinci turuna Tobruk yönetimine bağlı temsilciler katılırken, Trablus'ta yönetimi elinde bulunduran Milli Genel Kongre'den temsilciler yer almadı. BM'den yapılan yazılı açıklamada, katılımcıların görüşmelerde, ülkede birliğin sağlanmasına yönelik ve terörizme karşı mesajlar verdiği ifade edildi.

Açıklamada, birlik hükümeti kurulması ve güven artırıcı önlemler alınması gibi konularının da konuşulduğu belirtildi. Görüşmelerin olumlu bir atmosferde gerçekleştirildiği, siyasi ve askeri çatışmalara çözüm arayışının ele alındığı kaydedildi. Açıklamada, ülkenin il-ilçe belediye ve bölgesel konsey temsilcilerinin bugün Cenevre'de bir araya geleceği bilgisi verildi. Daha sonraki tarihlerde ise Libya siyasi parti temsilcileri ve askeri grupların da diyalog görüşmelerine katılmasının hedeflendiği kaydedildi.

Açıklamada, katılımcıların, oy birliği ile terörizme karşı olduklarını belirtikleri ve bugün Libya'da otele düzenlenen saldırıyı kınadıkları belirtildi. Libya'da 17 Şubat 2011'de başlayan ve Muammer Kaddafi'nin devrilmesine yol açan devrimin ardından istikrar sağlanamamış, Mayıs 2014'te emekli General Hafter'in Zintanlı milis gruplarla başlattığı darbe girişimi, Trablus ve Misrata'daki devrimci gruplarla ortak hareket eden Trablus'taki merkezi yönetim tarafından engellenmişti.

Olayların ardından biri Tobruk'ta (Temsilciler Meclisi) diğeri Trablus'ta (Milli Genel Kongre) olmak üzere iki meclisin faaliyete geçtiği ülkede, başkentteki Milli Genel Kongre'nin desteklediği Libya Şafağı (Fecr-i Libya) Koalisyonu ile Tobruk Temsilciler Meclisi'nin destek verdiği Hafter'e bağlı "Onur Operasyonu" koalisyonu arasındaki çatışmalar devam ediyor.

banner53
Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?