banner39

Cenevre'deki Suriye görüşmeleri yeniden başladı

Suriye'deki siyasi geçiş sürecinin ele alınacağı görüşmelerin yeni turunun ilk gününde, BM Suriye Özel Temsilcisi de Mistura, Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu Müzakere Yüksek Komitesi heyetiyle bir araya geldi

Ortadoğu 13.04.2016, 18:56 14.04.2016, 07:43
Cenevre'deki Suriye görüşmeleri yeniden başladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye'deki krize çözüm bulmak için yürütülen ve siyasi geçiş sürecinin ele alınacağı Cenevre'deki Suriye görüşmelerinin yeni turu başladı.

BM Cenevre Ofisi'nde gerçekleştirilen görüşmelerin ilk gününde, BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu Müzakere Yüksek Komitesi (MYK) heyetiyle bir araya geldi. Basına kapalı gerçekleştirilen görüşmenin, 2 saat sürmesi bekleniyor.

Suriye görüşmelerinin yeni turu için rejim heyeti henüz Cenevre'ye gelmedi ve görüşmeler BM temsilcileri ile muhalifler arasında başladı.

Rejim heyetinin ise Suriye rejiminin milyonlarca vatandaşın yerinden olduğu ve yüz binlercesinin öldüğü iç savaş şartlarında bugün gerçekleştirilen "genel seçimin" ardından, Cuma günü Cenevre'ye gelerek, dolaylı görüşmelere katılması bekleniyor.

Görüşmelerin bu turunda ise siyasi geçiş sürecinin ele alınması hedefleniyor.

İran'ın başkenti Tahran'da İranlı yetkililerle temaslarda bulunmasının ardından, bir açıklama yapan de Mistura, "Cenevre görüşmelerinin bir sonraki aşaması son derece önemli çünkü siyasi geçiş, yönetim ve anayasal ilkeler üzerine odaklanacağız. Bunları da yapıcı ve somut hale getirmeyi planlıyoruz." ifadelerini kullanmıştı.

banner53
Yorumlar (0)
23
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?