Cenevre'ye rejim adına Velid Muallim katılacak

Cenevre Konferansına Suriye yönetimi adına ülkenin Dışişleri bakanı velid Muallim katılacak, SMDK ise henüz cevap vermedi

Cenevre'ye rejim adına Velid Muallim katılacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler (BM), Suriye konulu Cenevre-2 Konferansı'na katılım konusunda Suriye hükümetinden olumlu cevap geldiğini, muhalifler adına davetiye gönderilen Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Ahmed el-Carba'nın ise henüz cevap vermediğini bildirdi. 

BM Cenevre Ofisi Sözcüsü Corinne Momal Vanian, BM Cenevre Ofisi'nde yapılan basın toplantısında, konferans hazırlıkları hakkında basın mensuplarına bilgi verdi.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un konferans davetiyelerini gönderdiğini hatırlatan Vanian, ancak halen bazı katılımcıların teyitlerinin beklendiğini bildirdi.

Suriyeli muhaliflerin konferansa katılımları konusundaki soru üzerine Vanian, "Muhalifler adına Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Ahmed el-Carba'ya davetiye gönderdik" dedi. Vanian, ancak muhaliflerden kendilerine henüz bir cevap ulaşmadığını söyledi.

SURİYE HÜKÜMETİ ADINA MUALLİM KATILACAK

Vanian, Suriye hükümetinin konferansa katılacağını bildirdiğini ifade ederek, konferansa Suriye hükümeti adına Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim'in katılacağı bilgisini aktardı.

İran'a davetiye gönderilip gönderilmediği sorusu üzerine Vanian, "İran'a davetiye gönderilmedi" dedi. Vanian, İran'ın konferansa davet edilmesi konusuna Genel Sekreter Ban ve BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El-Ahdar el-İbrahimi'nin olumlu baktığını da hatırlattı.

Konferansın güvenliği ile ilgili soru üzerine de Vanian, güvenliğin İsviçre hükümeti, Cenevre ve Vaud kantonu yetkilileri tarafından sağlanacağını kaydetti.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, İsviçre'ye 21 Ocak'ta BM Cenevre Ofisi'nde silahsızlanmayla ilgili bir konferansa katılmak üzere gelecek. Daha sonra Ban, 22 Ocak'ta Montrö'de başlayacak Cenevre-2 Konferansı'nın açılışını yapacak. 

Ban, 23 Ocak'ta Davos'a geçerek Dünya Ekonomik Forumu (WEF) toplantılarına katılacak. Genel Sekreter Ban, 24 Ocak'ta da Suriye hükümeti ve muhalifler arasında Cenevre'de devam edecek görüşmelere iştirak edecek.

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2014, 14:19
banner53
YORUM EKLE

banner39