banner39

Cerablus'a dönen Suriyeli sayısı 4 bini aştı

Cerablus'a operasyon sonrası dönen Suriyeli sayısı 4 bini aştı

Ortadoğu 04.10.2016, 09:55 04.10.2016, 10:00
Cerablus'a dönen Suriyeli sayısı 4 bini aştı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan ve Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında DAEŞ'ten temizlenen Cerablus'a dönen Suriyelilerin sayısı 4 bini aştı.

Türk Silahlı Kuvvetleri Müşterek Özel Görev Kuvveti ve Koalisyon Hava Kuvvetlerince Suriye'nin kuzeyinde terör tehditlerine karşı başlatılan Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında Özgür Suriye Ordusunca (ÖSO) DAEŞ'ten alınan Cerablus, vatan hasreti çeken Suriyelilere de kucak açıyor. 

Bu kapsamda ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyelilerin, Cerablus'a geçişleri de devam ediyor. Ülkelerine gitmek için Gaziantep Valiliğine başvuran Suriyeliler, alınan izinlerin ardından Göç İdaresi İl Müdürlüğünce Karkamış Spor Salonu'nda kayıt işlemlerini yaptırdı.

Daha sonra çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan 150 kadar Suriyeli daha ülkesine döndü. Yanlarına aldıkları eşya ve bavullarıyla Karkamış Gümrük Kapısı'na gelen Suriyeliler, güvenlik kontrolünden geçirilerek Cerablus'a gönderildi.

"TALEP OLDUKÇA GEÇİŞLER SÜRECEK"

Gaziantep İl Göç Müdürü Oktay Bahçeci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında Cerablus'un güvenli bölge haline gelmesinin ardından Suriye'ye dönmek isteyenlerin taleplerini karşılamaya çalıştıklarını söyledi. 

Geçiş izinlerinin başladığı günden itibaren ülkesine dönen Suriyeli sayısının 4 bin 55'e ulaştığını belirten Bahçeci, "Geçişlerimiz bugün de sürüyor. Talepler devam ettikçe de geçişleri sağlamaya devam edeceğiz." diye konuştu. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?