banner39

Cerablus'ta okul zili çaldı

Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında DAEŞ'ten temizlenen Cerablus'ta, eğitim öğretim başladı

Ortadoğu 28.09.2016, 12:44 28.09.2016, 12:44
Cerablus'ta okul zili çaldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

DAEŞ'ten temizlenen Cerablus'ta, ders zili Türkiye'nin desteğiyle yeniden çaldı.

Türk Silahlı Kuvvetleri Müşterek Özel Görev Kuvveti ve Koalisyon Hava Kuvvetlerince Suriye'nin kuzeyinde terör tehditlerine karşı başlatılan Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında Özgür Suriye Ordusunca (ÖSO) DAEŞ'ten arındırılan Cerablus'ta, eğitim öğretim başladı.

Terör örgütünün kontrolünde bulunduğu süre boyunca okulların kapalı kaldığı, eğitim yuvalarının tahrip edildiği Cerablus'ta, Türkiye'nin yardımlarıyla hayat hızla normale dönüyor. Kentin en eski okulu olan, tuvaletine terör örgütünce bombaların yerleştirilmesiyle gündeme gelen Şehit Sandık Handavi Okulu, Keçiören Belediyesince onarıldıktan sonra öğrencilerle buluştu.

Sivil kıyafetlerle okula gelen öğrencilere beyaz tişört ve gri pantolonlar giydirildi, ayakkabıları yenilendi. Kırtasiye yardımında da bulunulan öğrenciler, çalınan zille sınıflarına koştu. Öğretmenleriyle tanışan öğrenciler, teneffüs aralarında kendilerine verilen toplarla futbol ve basketbol oynadı.

MÜLTECİ ÖĞREMENİN SEVİNCİ

Okulda öğretmen olarak göreve başlayan Aliye Hamden yaptığı açıklamada, daha önce Cerablus'un batısındaki bir köy okulunda öğretmenlik yaptığını, bölgenin DAEŞ'in eline geçmesiyle Türkiye'ye sığındığını söyledi.

Cerablus'un temizlenmesinin ardından Gaziantep'ten gerekli başvuruları yapıp yeniden memleketi Cerablus'a döndüğünü anlatan Hamden, "Bu bölge çok acılar çekti. Okullara zarar verildi, insanlara eziyet edildi, mallarımız yağmalandı, vatanımızdan ettiler ama şükürler olsun Türkiye'deki kardeşlerimiz bize her zaman olduğu gibi yardım eli uzattı." diye konuştu.

Yeniden okula kavuşmanın sevincini kelimelerle anlatamayacağını dile getiren Hamden, kendilerine bu imkanları sunanlara teşekkür etti. 

Öğrencilerin bir süre eğitimden uzak kaldığını, ancak kısa zamanda açığı kapatmayı hedeflediklerini belirten Hamden, "Bugünü çocuklarla tanışmaya ve kaynaşmaya ayıracağız. İnşallah yarından itibaren derslere başlayacağız." dedi.

Öğrencilerden Ceyvin Cuma da okulu çok özlediğini ve okulun yeni halini görünce çok şaşırdığını dile getirdi. "Okulu böyle düşünemezdim." diyen Cuma, Türk halkına teşekkür etti.

Okulun tadilatını gerçekleştiren Keçiören Belediye Başkan Yardımcısı Tekin Başer de eski bir eğitimci olduğunu ifade ederek, "Tüm yogunluğumuz bugün bitti çünkü çocukların yüzündeki mutluluğu görmek paha biçilmezdi." şeklinde konuştu.

 

banner53
Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?