Cezayir'de 55 TV kanalı kapatılabilir

Cezayir Başbakanı Sellal, yeni hazırlanan kanuna uymayan televizyon kanallarının çalışmasına izin verilmeyeceğini söyledi

Cezayir'de 55 TV kanalı kapatılabilir

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Cezayir'de ruhsatsız faaliyet gösteren yaklaşık 55 televizyon kanalının, yeni hazırlanan kanuna uymamaları halinde kapatılabileceği belirtildi.

Cezayir Başbakanı Abdulmalik Sellal, başkent Cezayir'de Fikir Mülkiyeti Hükümet Divanında yaptığı konuşmada, "Cezayir'deki 60 televizyon kanalından 5'i sadece izinli, geri kalanı yasal olmayan yollarla faaliyet gösteriyor. Yabancı ülke kanunlarına tabiler." dedi.

İletişim Bakanını en kısa sürede durumu düzenlemesi ve denetlemesi için görevlendirdiğini belirten Sellal, görsel-işitsel basının denetim altına alınması için bir mekanizma oluşturulacağını aktardı.

Bu sektöre ilişkin bir otokontrol beklendiğini ve bu nedenle kasıtlı olarak kanunda boşluk bırakıldığını anlatan Sellal, ifade ve basın özgürlüğünü kabul ettiklerini ancak toplumsal ilkelerin kırmızı çizgileri olduğunu vurguladı.

Medya sektörünün tamahkar bir azınlık nedeniyle kirlendiğini söyleyen Sellal, bazı kanalların kara propaganda, özel hayatın ihlali, kin, tarafgirlik ve fitneyi kullandıklarını savundu.

Bu kanalların geleceğine ilişkin değerlendirmede bulunan Sellal, hükümetin hazırladığı kanunun televizyon kanallarının çalışma şartlarını ve görevlerini belirlediğini, bunlara uyanların Cezayir televizyon kanalı olarak ruhsat alabileceğini ve hükmet desteğini de kazanacağını ama kanuna uymayanların bu ülkede çalışmasına izin verilmeyeceğini kaydetti.

Cezayir'de Aralık 2011'de hükümetin işitsel ve görsel medyadaki tekelini kıran yeni basın yasası çıkarıldı ancak televizyon ve radyoların çalışmasını düzenleyen kanun henüz yasalaşmadı.

2012'de haber, sanat ve siyasi içerikli programlar yapan onlarca kanal açıldı ve bunlar Cezayir'de faaliyet göstermelerine izin verilen yabancı kanallar olarak resmiyet kazandı. Bu kanallar, ilgili kanunun bulunmaması nedeniyle yurt dışından yayın yapmak zorunda kaldı.

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2016, 19:54
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35