banner39

Cezayir'de muhalefet Buteflika'ya karşı toplandı

Cezayir'de 15 yıl aradan sonra ilk kez muhalif partiler bir araya gelerek rejim değişikliğini konuştu

Ortadoğu 11.06.2014, 07:44 11.06.2014, 07:44
Cezayir'de muhalefet Buteflika'ya karşı toplandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Cezayir muhalefeti, Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika'nın yönetime geldiği 1999'dan bu yana barışçıl yollarla rejim değişikliği için ilk kez toplantı düzenledi.

Başkent Cezayir'deki bir otelde "Demokratik Geçiş Sempozyumu" adı altında düzenlenen toplantıya 3'ü İslami eğilimli biri laik 4 muhalif parti katıldı.

Cumhurbaşkanlığı yarışından çekilen Yeni Nesil Partisi Başkanı Cilali Sufyan'ın da katılımcılar arasında bulunduğu toplantıda, açılış konuşmasını yapan eski Başbakan Ahmed bin Benitur, "Ülkeyi kurtarmak isteyen herkese barışçıl mücadele mesajı vermek için bir araya geldik" dedi.

Toplantıyı organize edenlerden Sufyan es-Sahari de muhaliflerin bir cephede toplanabildiğini ve rejimin kendilerini ayrılığa düşürmesini kabul etmediklerini göstermek istediklerini belirtti.

Sahari, "Geleceği güçlü olan bir devlet inşası için yol haritası tayin etmeye çalışıyoruz. Çünkü rejimin dağılmaya başladığının belirtileri mevcut. Er ya da geç bu rejim yıkılacak" diye konuştu.

Öte yandan toplantıda sunulan bildiride, söz konusu girişimin nedenleri, muhalefetin mevcut duruma bakışı, demokratik geçişin hedefleri, kriterleri ve ilkeleri ele alındı.

Cezayir'in halihazırda geleceğini etkileyecek tehlikeli ve önemli bir süreçten geçtiği belirtilen bildiride, "Cezayir halkının, vatanı kurtarmak için barışçıl yollarla gerçek bir değişim gerçekleştirme ya da milletin parçalanmasına yol açacak mevcut rejimin devam etmesi arasında bir seçim yapması gerek" denildi.

Bildiride, sosyal barışı temin edecek demokratik geçiş hükümeti kurulması, seçimlerin düzenlenmesi ve gözetimi için bağımsız bir kurum tesis edilmesi, uzlaşı yoluyla hazırlanıp, halk referandumundan geçecek yeni anayasa gibi demokratik geçiş için izlenecek yollar, başlıklar halinde sıralandı.

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?