CHP'ye bir yeşil ışık da İsrail'den!

Irak ve Mısır'dan aldığı davetlere olumlu cevap veren CHP'nin yakın bir zamanda İsrail tarafından da davet alabileceği belirtiliyor. İddiaya göre CHP, İsrail üzerinden Gazze'yi de ziyaret edecek

CHP'ye bir yeşil ışık da İsrail'den!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Başbakan Erdoğan'ın Gazze ziyaretine karşı çıkan ABD ve İsrail'in, CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun İsrail üzerinden Gazze'ye yapacağı ziyarete şimdilik sıcak baktığı bildirildi.

Ziyaretle ilgili iddialar bugünkü Taraf Gazetesi'nde yer aldı. İddiaya göre CHP'nin şu anda resmî bir talebi yok. Ancak, bu yönde bir talep gelirse, İsrail'in kurallarına uyulması halinde Kılıçdaroğlu Gazze'yi ziyaret edecek. Bununla ilgili karar önümüzdeki günlerde verilecek.

İLGİLİ YAZI

Akif Emre
Akif Emre

Geleneksel Türk dış politikası ve bu bağlamda dünya tasavvuru da denebilir; 'Ortadoğu'da ne işimiz var?' sorusu ile özetlenebilecek bölgeye yabancılaşma politikasıdır. Yönünü batıya çevirmiş, batı uygarlığının kapısından adım attığını düşünen elitizmin biçimlendirdiği dış politika salt 'Arapların işlerine karışmayalım' türünden stratejik kaygılardan kaynaklanmıyordu şüphesiz. 'Ortadoğu'da ne işimiz var?' diyen, Araplara oryantalist bir kibirle yaklaşan bakış açısı aslında kültürel göstergelerle uç veren ideolojik hatta medeniyet tercihini yansıtan bir 'zorunlu yabancılaşma' durumudur.

Dış politikada açık biçimde kendini ele veren zorunlu yabancılaşma, bölgenin temsil ettiği kültürel, tarihi ortak paydadan maada Osmanlı bakiyesi mirasının da reddini içeriyordu. Nasıl ki batıdan yana tercih yapmak sadece stratejik bir tercih olmaktan öte uygarlık düzeyinde bir yönelişi, toplum mühendisliğini de kapsıyor idiyse Ortadoğu karşısında zorunlu yabancılaşma da bilinçli tercihti. DEVAMI>>>

Başbakan Erdoğan'ın Gazze ziyaretiyle ilgili planlar yapılırken, Mısır'da darbe oldu. Mursi'nin devrilmesinin ardından Gazze ziyareti planları tamamen rafa kaldırıldı. Üst düzey bir diplomatik yetkili, "Başbakan'ın Gazze ziyaretinin gerçekleşmeyeceği başından beri belliydi" değerlendirmesini yaptı. Erdoğan'ın Gazze ziyaretine ABD de karşı çıkmış ve zamanlamanın uygun olmayacağını öne sürmüştü.

CHP'NİN AYRINTILARI NETLEŞMEDİ

Şimdi Ankara'da Kemal Kılıçdaroğlu'nun Gazze'ye de gidip gitmeyeceği tartışılıyor. Bu konuda CHP'nin henüz resmî bir talepte bulunmadığı öğrenildi. Ancak, ABD ve İsrail'in Kılıçdaroğlu'nun muhtemel bir Gazze ziyaretine sıcak baktığı konuşuluyor.

Taraf'ın iddiasına göre, Kılıçdaroğlu'nun, ziyareti ile Gazze'nin son durumu hakkında dünya kamuoyuna daha net mesaj verilebileceği düşünülüyor. Ankara'da, ziyarete "yeşil ışık" yandığı ancak, programının ayrıntılarının henüz netleşmediği konuşuluyor.

YAHUDİ HEYETTEN CHP'YE ZİYARET

Geçen yılın ağustos ayında da, Mavi Marmara tartışmalarının yoğun olarak yaşandığı bir dönemde, İsrail'den Yahudi bir heyet CHP Genel Merkezi'ne ziyarette bulunmuştu. Ziyaret uzun süre gündemde kalmıştı. CHP'yi ziyaret eden kippalı, siyah bond çantalı heyetle ilgili detaylar hala bilinmiyor.

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2013, 12:43
banner53
YORUM EKLE

banner39