Çin, bağımsız Filistin devletini destekleyecek

Çin lideri Şii, Kahire gezisinde Başkenti Doğu Kudüs olan 'tam bağımsız Filistin devleti' kurulması gerektiğini söyledi. Şi bölgenin bir an önce çatışmalardan arındırılması çağrısı yaptı

Çin, bağımsız Filistin devletini destekleyecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in, ilk Ortadoğu ziyaretlerinin ikinci ayağı olan Mısır’daki temasları sürüyor. ‘İpek Yolu’ projesi için harekete geçen ve Suudi Arabistan’ın ardından Mısır’a giden Şi, Cumhurbaşkanı Abdulfettah el Sisi ile 21 anlaşma imzaladı. İlk kez Arap Birliği’ne hitap eden Şi, ‘marjinalleştirilmemesini’ istediği İsrail- Filistin meselesiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

'DİYALOG YOLU UZUN OLABİLİR AMA FAYDASI ÇOKTUR'

Şi ‘1967 sınırları çerçevesinde tam bağımsız ve başkentinin Doğu Kudüs olacağı bir Filistin devletinin kurulmasını desteklediklerini’ söyledi. Uluslararası toplumu Filistin halkına yardıma çağıran Şi şöyle konuştu: "Ortadoğu’da çatışmaların sona ermesi gerekir. Sorunlar diyalog yolu ile çözülmelidir. Diyalog yolu uzun olabilir ama olumsuz sonuçları az olduğu gibi faydası da fazla olur. Siyasi çözümlere ulaşabilmek için çareler aranmalıdır. Arap Birliği’nin Filistin-İsrail diyaloğunun tekrar başlaması konusundaki çabalarına destek veriyoruz.”

'TERÖRÜ BELLİ BİR DİNLE BAĞDAŞTIRMAK DOĞRU DEĞİL'

Suriye konusunda da derhal ateşkes sağlanması gerektiğine vurgu yapan Şi "Suriye’deki çatışma ortamının daha fazla sürmesi mümkün değildir" uyarısı yaptı. Terör konusunda uluslararası topluma büyük görev düştüğüne ve terörle mücadele için işbirliğinin gerekli olduğuna vurgu yapan Şi, terörün herhangi bir din veya ırk ile bağdaştırılmasının doğru olmadığının altını çizdi.

ARAP ÜLKELERİNE 20 MİLYAR DOLARLIK KREDİ

Diğer taraftan ekonomik ilişkilere değinen Şi, Arap ülkelerine 20 milyar dolar kredi vermeyi planladıklarını söyledi: "Çin, Arap ülkelerinin en büyük ikinci ticaret ortağı durumunda. Arap ülkelerinden her hafta Çin’e 183 uçak seferi düzenleniyor. Gelişme ve kalkınma, Ortadoğu’daki problemlerin çözümünü kolaylaştıracaktır. Kalkınma olursa çatışma ortamları daralır. Ortadoğu’da barışın önündeki engeller kaldırılmalıdır. İstikrar ve kalkınma arasında doğru orantı bulunmaktadır. Din ve etnik temelli ayrılıkların ortadan kaldırılması gerekmektedir.”

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2016, 10:02
banner53
YORUM EKLE

banner39