banner39

Çin de Suriye'yi kınadı, Rusya zorda!

Hula katliamının ardından Çin de kınama yayınlarken, Rusya katliamdan hem katilin hem de maktülün sorumlu olduğunu düşünüyor!

Ortadoğu 28.05.2012, 11:50 28.05.2012, 15:08
Çin de Suriye'yi kınadı, Rusya zorda!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Çin, Suriye'nin Humus şehrinde düzenlenen saldırıda 100'den fazla sivilin katledilmesinin kabul edilemez olduğunu söyledi. Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Liu Weimin, Hula'da sivilerin katledilmesinin kabul edilemez olduğunu ve saldırıyı kınadıklarını söyledi.

Çin, Rusya ile beraber Esad yönetiminin en büyük müttefiki konumunda. ABD ve birçok Avrupa ülkesi de, söz konusu ölümlerin, Esad'ın ne denli "gaddar" olduğunun göstergesi olduğunu ifade etti.

İngiltere'nin BM Daimi Temsilcisi Mark Lyall Grant, Annan planının "artık öldüğünü" söylerken, Fransız mevkidaşı Marin Briens, "bu son katliamla Esad rejiminin Suriye'yi daha büyük bir dehşetin içine ittiğini" belirtti.

RUSYA'NIN HÂLÂ İNANCI VAR!

Buna karşın Rusya, Ortadoğu'daki en önemli müttefiklerinden Suriye'yi savunmaya devam ederken, Annan planına olan inacını da yineledi. Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Igor Pankin, "Annan'ın Suriye ziyaretinden önemli sonuçlar çıkmasını bekliyoruz. Suriye hükümetinin, Annan'ın ziyaretini berbat etmek isteyeceğini de sanmıyorum" dedi.

Moskova'da İngiliz mevkidaşı ile görüşen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise,  çatışmanın durması için iki tarafa da baskı uygulanması gerektiğini, Hula kentinde yaşananlardan her iki tarafın da sorumlu olduğunu söyledi.

Suriye’nin Hula köyündeki olayların araştırılması gerektiğini söyleyen Lavrov, “Biz, Hula’da meydana gelen olayların incelenmesini istiyoruz. Hükümetin top ve tank kullandığı konusunda hiç şüphe yok. Bunu bölgeyi ziyaret eden BM gözlemcileri de söyledi” dedi.

Suriye yönetiminin olaylar ile ilgisinin olmadığını söylediğini yazan Rus Ria Novosti Haber ajansı, Rusya’nın ise olayların bir provokasyon olabileceğini düşündüğünü ve Annan’nın Şam ziyareti öncesi meydana gelmiş olmasının dikkat çekici olduğunu düşündüğünü yazdı.

Lavrov, "neredeyse her gün" Suriye hükümeti üzerinde baskı uyguladıklarını da iddia etti. Lavrov, ayrıca geçen yıl sonbaharda Suriye üzerindeki baskıları sonucunda Suriye hükümetinin, Arap Devletleri Ligi planı çerçevesinde ülkede Arap gözlemcilere izin verdiğini söyledi.

Bu sabah saatlerinde Reuters'a konuşan Suriye muhalifler, Esad güçlerinin, son 24 saat içinde Hama kentinde gerçekleştirdiği operasyonlarda 41 kişinin öldüğünü öne sürdü. Ancak ajans, haberin bağımsız kaynaklarca doğrulanmadığını bildirdi.

"ANCAK RUSYA DURDURABİLİR"

Öte yandan, batı basınında Rusya üzerindeki baskının artacağına dikkat çekiliyor. 

İngiliz Daily Telegraph, başyazısında "Artık Rusya bile Esad'ın gitmesini istemeli" derken, "Suriye topyekûn bir iç savaşa sürüklenirken Esad'ın acımasız uzlaşmazlığı, karşıtlarını şiddete teşvik ediyor" yorumu yaptı. 

"Güvenlik Konseyi'nde Batılı ülkelerle Rusya ve Çin arasındaki görüş ayrılıklarını bilen Esad Birleşmiş Milletler'le alay ediyor" diyen gazete, Esad'ın ancak "Rusya'nın Şam'daki kuşatılmış rejime diplomatik baskıyı artırmasıyla" gideceğini savundu. 

Times gazetesinde ise, "Esad, muhalefeti ezinceye kadar böyle devam edecek. Dış güçler tarafından engellenmeze daha fazla kan dökerek başarıya ulaşacak. Bu Suriye halkı için felaket olacak. Komşu ülkeler tehdit altına girecek. Diğer diktatörlere ne Arap Birliği, ne Birleşmiş Millerler ne de uluslararası adaletin acımasız bir despotu yolundan çevirebileceği mesajını verecek. Esad nezdinde yapılan diplomatik girişimler hiçbir sonuç vermedi. Krizin çözümü için ilk adım Esad'ın istifası olmalı" görüşü öne çıktı. 

Independent'ın başyazısında da "Akan kanı ancak Rusya durdurabilir" denilerek, şu ifadeler kullanıldı:

"Uluslararası toplumun Suriye'ye karşı daha sert bir şekilde harekete geçmesinin anahtarı Rusya'da. Moskova Birleşmiş Milletler kararını reddetmesine karşın sonradan Kofi Annan'ın misyonunu destekledi ve zaman zaman da Esad'sız bir Suriye'yi kabul edebileceği görüntüsünü veriyor. Suriye, Moskova'nın hala en önemli silah müşterilerinden biri. Moskova Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği'nin yaptırımlarına dahil olmadı ve Esad rejimini kamuoyu önünde hiç kınamadı. Suriye üzerinde nüfuzu olabilecek bir ülke varsa o da Rusya'dır. Ama uluslararası toplum birleşik bir cephe olarak hareket edecekse Moskova'nın işbirliği de çok önemli."

"Mevcut koşullarda Annan'ın planını rafa kaldırma eğilimi ağır basabilir. Ama Hule katliamını önleyemediyse de ateşkes şiddeti bir ölçüde azalttı ve gözlemcilerin sayısı artırılırsa daha da azaltabilir. Bu nedenle gözlemcilerin sayısının artırılması ana öncelik olmalı."


Yorumlar (2)
kiyam 11 yıl önce
Allahin tüm gazabi münafiklarin üzerine olsun, yalan haber yapiyorsun dünyabülteni! Cin sadece derhal olayin arastirilmasini istedi ve sorumlularin yakalanmasini istedi burada suriye ye bir kinama falan yok, bilin müslümanlar izliyor sizi münafikliga yalana yer olmayacak Suriye konusunda!
ferhat 11 yıl önce
Katil Iran suriyeden defol
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?