banner39

Çin Dışişleri Bakanı Pakistan'dan sonra İran'da

Geçen hafta Pakistan'da ziyaretlerde bulunan Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, bu hafta da İran'da temaslarda bulunuyor

Ortadoğu 16.02.2015, 16:30 16.02.2015, 16:35
Çin Dışişleri Bakanı Pakistan'dan sonra İran'da

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran Meclis Başkanı Ali Laricani, “Ülkesi ile BM Güvenlik Konseyi’nin daimi üyeleri ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa ile Almanya’nın oluşturduğu "5+1 grubu" arasında yürütülen nükleer müzakerelerin uzatılmasına karşı olduklarını” söyledi.

Laricani, Tahran’da resmi temaslarda bulunan Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ile bir araya geldi. Görüşmenin içeriğine dair meclisten yapılan açıklamada Laricani’nin “Nükleer müzakerelerde oynadığı olumlu rolden dolayı Çin’i takdir ediyoruz. İran, müzakerelerden nihai bir anlaşma çıkması konusunda son derece ciddi ve yeni bir uzatmayı karşıyız. Karşı taraf da anlaşma sağlanabilmesi için siyasi irade göstermelidir” ifadelerine yer verildi.

İran’ın Çin ile olan ilişkilerine uzun vadeli ve stratejik gözle baktığını kaydeden Laricani’nin, “Tahran ile Pekin’in farklı alanlardaki ve uluslararası arenadaki işbirliği, iki ülkenin ortak menfaatlerini temin etmekle kalmıyor aynı zamanda dünya güvenliği ve istikrarına son derece olumlu katkı sağlıyor” değerlendirmesini yaptığı belirtildi.

EKONOMİK İLİŞKİLERİ YÜKSELTME KARARI

İran’a ilk kez resmi ziyarette bulunan Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi’nin de İran’ı önemli bir ticari ortak olarak tanımladığı ifade edilen görüşmede, “iki ülke ilişkilerinin stratejik düzeye çıkarılmasını, uluslararası konularda istişare edilmesini ve ekonomik ilişkileri mevcut düzeyin çok üstüne çıkarmayı istedikleri” görüşüne yer verildi.

Görüşmede Çin’in her koşulda İran’ın barışçıl nükleer faaliyet konusunun çözüme kavuşturulmasını desteklediğini ve her iki tarafın menfaatlerini gözeten bir anlaşma sağlanması gerektiğine inandığını dile getiren Wang Yi’nin, “Batı’nın nükleer meseleyi İran’ın ekonomik kalkınma ve gelişmesini engellemek için bir bahane olarak kullandığını” söylediği belirtildi.

8 YIL ARADAN SONRA İLK ZİYARET

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Tahran temasları kapsamında Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ve Dini Lider Ayetullah Hamaney’in Başdanışmanı Ali Ekber Velayeti ile bir araya gelmişti. Wang Yi, 8 yıl aradan sonra Tahran'ı ziyaret eden ilk Çin Dışişleri Bakanı.

Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?