Çin İran'da iki nükleer santral inşa edecek

İran yaptırımların kalkmasının hemen ardından önce Rusya sonra da Çin'le elektrik üreten nükleer santraller inşa edilmesi için anlaştı

Çin İran'da iki nükleer santral inşa edecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran Atom Ajansı (AEOI) başkanı Ali Ekber Salihi, İran'da iki nükleer santral kurulmasını öngören anlaşmayı Çin liderinin cuma günkü ziyaretinde imzalanacağını bildirdi.

Ali Ekber Salihi tarafından yapılan açıklamada, nükleer anlaşmanın uygulanmasından sonra Çin, Japonya, Güney Kore ve bazı Avrupa ülkelerinin nükleer projelerine katılmaya hazır olduklarını söyledi. Salihi 994 milyon dolar değerinde 1000 MW elektirik üreten santralin yapımıyla ilgili Çin'le anlaşacaklarını ifade etti.

Salihi anlaşmaların başlangıç aşamasında olduğunu, Mart ayı ortalarında ilk nükleer tesisin inşa edileceğini ve inşaatın yaklaşık 331 milyon dolara mal olacağını söyledi.

Öte yandan tesislerin 5 yıl içinde kullanım aşamasına geleceği ifade edildi.

İran geçtiğimiz günlerde Rusya ile iki nükleer santralin inşaatına başlayacağını duyurmuştu. İran, nükleer enerji alanında Rusya'nın yanısıra Çin, Japonya, Fransa ve ABD ile de işbirliğinin sinyallerini vermişti.

 

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2016, 16:12
banner53
YORUM EKLE

banner39