Çin, İran'la müzakerelerden memnun

İran'la yapılan müzakerelerde Çin heyet başkanı, İran, ABD ve diğer tarafların konuya son derece "samimi" yaklaştıklarını söyledi

Çin, İran'la müzakerelerden memnun

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çin, İran'ın nükleer meselesine ilkişkin 5+1 ülkeleri ile yapılacak Viyana konferansının ikinci turunda ana unsurun sorunun çok kapsamlı çözümü ekseninde olacağını bildirdi.

Çin Heyet Başkanı Vang Çün, yaptığı açıklamada, görüşmelerin derinleşmesi nedeniyle toplantıda bazı hassas ve karmaşık konulara değinileceğine dikkati çekerek, "Umarız bu görüşmelerde ilgili taraflar siyasi bakış açısı ile konuya yaklaşarak pragmatik bir tavır takınır" dedi.

Gerek İran ve ABD, gerekse diğer tarafların, konuya son derece "samimi" yaklaştıklarının altını çizen Vang, Viyana görüşmelerinin ikinci turunda ana konunun, "sorunun çok kapsamlı çözümü adına gerekli unsurların belirlenmesi" olduğunu söyledi.

BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleri ABD, Rusya, Çin, Fransa ve İngiltere ile Almanya’dan oluşan 5+1 ülkeleri ile İran arasında Viyana’da başlayan nükleer müzakerelerin ikinci turunda, “İran için yeni bir yol haritasının belirleneceği” belirtiliyor.

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2014, 08:35
banner53
YORUM EKLE

banner39