banner15

Çin lideri Şi, Afgan yetkilileri kabul etti

Afganistan İcra Kurulu Başkanı Abdullah, Çin Devlet Başkanı Şi ile görüştü

Çin lideri Şi, Afgan yetkilileri kabul etti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Afganistan İcra Kurulu Başkanı Abdullah Abdullah, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile bir araya geldi.

Şi, başkent Pekin'deki görüşmede, iki ülke arasındaki diplomatik bağların 60 yılı aşan bir tarihi bulunduğunu belirterek, Çin'in, güvenilir ve dost ülke Afganistan ile olan ilişkilerine büyük önem verdiğini söyledi.

Stratejik ortaklık işbirliğinin teşviki konusunda Afganistan ile çalışmaya hazır olduklarını belirten Şi, Çin'in çıkarlarını ilgilendiren meselelerde desteğinden ötürü Afganistan'a teşekkürlerini sundu.

Şi, Afgan halkının seçtiği siyasi sisteme saygı duyduklarını ve Afganistan hükümetine desteklerinin devam edeceğini vurguladı.

Ayrıca güvenlik, terörle mücadele ve Afganistan'daki barış süreci konusunda desteklerinin süreceğinin sözünü veren Şi, bölgede istikrar ve uzun dönemli barışın sağlanmasının en önemli konu olduğunu kaydetti.

Abdullah da güvenlik, altyapı, insan kaynakları ve ekonomi konusunda Çin ile işbirliklerinin genişletilmesinin yanı sıra taraflar arasında varılan mutabakatın yürütülmesi ve üst seviyede ilişkilerini sürdürmek istediklerini ifade etti.

Ulusal Birlik Hükümetine desteği ve Afganistan'ın zor zamanlarındaki yardımından dolayı Çin'e teşekkürlerini ileten Abdullah, Tayvan meselesi dahil birçok konuda Çin'in destekçisi olacaklarının altını çizdi.

Abdullah, Çin temaslarını, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nin başkenti Urumçi'yi ziyaret ederek tamamlayacak.

 

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2016, 20:02
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48