Çin; Ortadoğu'nun yeni aktörü

Dünya Bülteni yazarı Cihan Kurtaran, Şi Cinping’in Ortadoğu ziyaretlerinde, devlet ve hükümet başkanlarının kendisine olan sıcak yaklaşımlarının, Çin’in yeni bir aktör değil de uzun yıllardır bölgede yer aldığı izlenimine yol açtığını ifade ediyor.

Çin; Ortadoğu'nun yeni aktörü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çin'in Ortadoğu ziyaretlerinin önemi, Çin hükümetince küresel kamuoyu önünde açıkça ifade edilen kara ve deniz ipek yollarının yeniden canlandırılması projesi geliyor.

Dünya Bülteni analiz yazarlarından Cihan Kurtaran, "Çin; Ortadoğu’nun yeni aktörü" başlıklı yazısında "İpek Yolu’nu Doğu'dan Batı'ya yeniden inşada dönemin getirdiği tüm imkanları seferber etme niyetinde olan Çin, bunu altyapı yardımlarından, enerji işbirliklerine ve terörle mücadele gibi güvenlik konularını da kapsayacak çok farklı alanlara yayarak bir küresel güç olduğunu bölge ülkelerine daha yakından hissettiriyor" ifadelerini kullanıyor.

"Çin açısından oldukça verimliği geçtiğine şüphe olmayan bu ziyaret, sadece üç ülke ile ilişkilerini geliştirmekle sınırlı kalmayacak. Bu ülkelerin bölgedeki nüfuz alanları dikkate alındığında, hem mevcut ikili anlaşmalar hem de gelecekte ortaya çıkabilecek gelişmeler bağlamında Çin bölgede daha geniş bir coğrafyaya nüfuz imkânını en azından bir projeksiyon olarak gündeme getirmiş oldu. Bununla birlikte, Suudi Arabistan ve İran arasındaki gerginliğin Çin ‘köprüsü’ üzerinden barışa evrilip evrilmeyeceğini ise zamanla göreceğiz."

CİHAN KURTARAN'IN YAZISININ TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ..

Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2016, 11:30
banner53
YORUM EKLE

banner39