banner15

Çin: Suriye geleceğini kendi belirlesin

Çin'in BM Cenevre Ofisi Temsilcisi Hı Yafey, Suriye'nin geleceğinin dış dayatmalarla değil, halk tarafından belirlenmesi gerektiğini savundu

Çin: Suriye geleceğini kendi belirlesin

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çin yönetimi Suriye'deki krizin tek çözüm yolunun bu ülkenin kendi inisiyatifiyle başlatacağı bir siyasi süreç olduğunu savundu. 

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi, Mart ayından beri 2. kez Suriye sorununu görüşmek üzere dün Cenevre'de olağanüstü toplandı. Çin Uluslararası Radyosu'nun bildirdiğine göre, konsey tarihindeki 17. olağanüstü toplantıda bir konuşma yapan Çin'in BM Cenevre Ofisi Temsilcisi Hı Yafey, Suriye'nin geleceğinin dış dayatmalarla değil, halk tarafından belirlenmesi gerektiğini savundu. 

Uluslararası toplumun çözüm önerilerinin BM tüzüğünün amaç ve ilkelerinin yanı sıra, uluslararası ilişkilerin genel normlarına da uygun olması gerektiğini belirten Çinli yetkili, Suriye'nin egemenliğine, bağımsızlığına ve toprak bütünlüğüne saygı gösterilmesi gerektiğini yineledi. 

Hı Yafey, bunun gerçekleştirilmesi için şu üç maddelik öneriyi sıraladı: 

"Öncelikle, Suriye'deki tarafların görüş ayrılıklarını diyalog ve istişare yoluyla çözmesine katkı sağlanmalı. İkinci olarak, Suriye'de istikrar ve kamu düzeninin sağlanmasına yardım edilmeli. Üçüncü olarak da Ortadoğu bölgesinde güvenlik ve istikrarın korunmasına destek verilmeli." 

Ortadoğu ve Kuzey Afrika'daki çalkantıların bölge ülkelerinde ekonomik ve toplumsal gelişmenin yanı sıra, günlük yaşamı da ciddi biçimde etkilediğini ifade eden Hı Yafey, Suriye'nin önemli bir bölge ülkesi olduğuna işaret ederek, bu ülkedeki durumun Ortadoğu'da güvenlik ve istikrarı doğrudan etkilediğini söyledi. 

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2011, 09:08
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35