banner39

Çin, Suriye'ye 6 öneri sundu

Çin, Suriye hükümeti ve ilgili tarafların şiddeti durdurarak, BM ve diğer uluslararası örgütlerle eşgüdümü korumalarını ve Humus başta olmak üzere ülke genelindeki insani durumu iyileştirmelerini istedi.

Ortadoğu 08.03.2012, 12:29 08.03.2012, 12:32
Çin, Suriye'ye 6 öneri sundu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Çin'in Suriye'ye gönderdiği özel yetkili elçisi Li Huaxin, Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim ve muhalif gruplardan yetkililerle ayrı ayrı görüşerek, ülkedeki durumun çözümü için 6 öneri sundu.

Çin medyasında yer alan haberlerde, Çin'in Suriye sorununun siyasi yolla çözülmesiyle ilgili 6 öneri sunduğu belirtildi. Li Huaxin'in, Suriye hükümeti ve ilgili tarafların şiddeti durdurarak, Birleşmiş Milletler (BM) ve diğer uluslararası örgütlerle eşgüdümü korumalarını ve Humus başta olmak üzere ülke genelindeki insani durumu iyileştirmelerini istedi. Li ayrıca, BM-Arap Birliği ortak elçisinin adil arabuluculuğu kapsamında ön koşul ve öngörülen sonuç içermeyen siyasi diyalogu bir an önce başlatmaları çağrısında bulunduğuna yer verildi.

Li'nin Suriye ziyaretinde Suriyeli muhalif örgütlerin temsilcileriyle de görüştüğü kaydedildi. Çinli temsilcinin görüşmelerinde, Suriye'deki krizin diyalog yoluyla barışçıl biçimde çözümlenebileceği yönündeki inançlarını yinelediğini bildirildi. Haberde ayrıca, Çin'in 6 önerisini hem mevcut yönetimin, hem de muhalif liderlerin olumlu karşılandığı vurgulandı.

Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?