Çin ve ABD'den ortak deniz tatbikatı

Çin ve ABD, Aden Körfezi'nde ortak deniz tatbikatı yaptı

Çin ve ABD'den ortak deniz tatbikatı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Çin ve ABD donanma birliklerinin Aden Körfezi'nde ortak tatbikat yaptığı bildirildi.

Çin Uluslararası Radyosu'nun haberine göre, Aden Körfezi ve Somali açıklarında deniz güvenliği koruma görevini yürüten Çin Deniz Kuvvetleri'ne ait 14. filo ile ABD Deniz Kuvvetleri'ne ait USS Mason tipi füze kruvazörü bölgede ortak bir tatbikata imza attı.

Deniz korsanlarına karşı koordinasyonun güçlendirilmesi hedefiyle yapılan tatbikatın, önceki gün başladığı ve dün sona erdiği kaydedildi.

Tatbikata Çin donanmasına ait Harbin adlı füze kruvazörü, Veyşanşu adlı lojistik gemisi, bir helikopter, 4 muharebe botu ile özel harekat personelleri ve Amerikan USS Mason tipi füze kruvazörü, bir helikopter ile bazı özel harekat personelinin katıldığı duyuruldu.

İki ülke komutanlarının sırayla yönettiği tatbikat süresince, personel aktarma, grup halinde hareket, hafif silahla atış, ana top atışı, helikopterlerin karşılıklı inişi, ortak denetim ve gece şartlarında denizdeki hedefleri gözlemleme ve ortak kurtarma gibi bir dizi program uygulandığı belirtildi.

Bu tatbikatın, Çin donanma birliklerinin, deniz korsanlarıyla mücadele konusunda yabancı deniz kuvvetleriyle yaptığı ikinci ortak tatbikat olduğu aktarıldı.

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2013, 11:52
banner53
YORUM EKLE

banner39