Çin ve Suudilerden 14 anlaşma

Suudi Arabistan Kralı Selman ile Çin Devlet Başkanı Xi Jinping arasında düzenlenen basın toplantısında birçok konuda işbirliğine gidildiği bildirildi

Çin ve Suudilerden 14 anlaşma

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping Ortadoğu gezisinin ilk durağı Riyad'da stratejik işbiliği içeren 14 anlaşma imzaladı.

Basın toplantısında açılış konuşması yapan Suudi Arabistan Kralı Selman, konuk başkana ziyaretinden dolayı duyduğu memnuniyeti ifade etti. Suudi Arabistan ile Çin arasındaki ilişkilerin son 25 yıl içerisinde istikrarlı bir şekilde büyüdüğüne dikkat çeken Kral Selman, Mart 2014'te Çin'e yaptığı ziyareti ve orada Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile yaptığı verimli görüşmeleri takdirle hatırladığını belirtti.

"Bugün bu ziyaretiniz; ülkelerimizin, halklarımızın arasındaki işbirliği ve dostluğu güçlendirecektir." diyen Kral Selman, Suudi Arabistan ile Çin'in dünyada barış ve güven için gayret gösterdiklerini söyledi.

İki ülke arasında imzalanan anlaşmalardan bazıları şöyle: Uydu navigasyonu alanında işbirliği, bilim ve teknoloji alanındaki işbirliği, terörle mücadeleye ilişkin istişareler için bir mekanizma kurulması, endüstriyel alanda işbirliği, yenilenebilir enerji alanında işbirliği, yüksek ısıya sahip ve gaz ile soğutulmuş bir nükleer reaktörün kurulması için işbirliğine yönelik mutabakat zabıtları.

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2016, 13:35
banner53
YORUM EKLE

banner39