banner39

Çin'in İsrail ile ekonomik yatırımı artıyor

Geçtiğimiz ay İsrail'in en büyük gıda üreticisini satın alan Çin, şimdi de Hayfa Limanı'nın 25 yıllık işletme hakkını elde etti

Ortadoğu 25.03.2015, 11:09 25.03.2015, 11:50
Çin'in İsrail ile ekonomik yatırımı artıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hayfa Limanı'nın 25 yıllık işletmesi için düzenlenen ihaleye sadece Çin'in önemli şirketlerinden Şanghay Uluslararası Liman Grubu (SIPG) teklif verdi.

İsrail Ulaştırma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada limanın 2021 yılından itibaren 25 yıllık işletme hakkının teklif veren tek firma olan Çinli SIPG'e verildiği belirtildi. Açıklamada anlaşma için "tarihi bir karar" ifadesinin kullanılması dikkat çekti.

Açıklamada limanın Çinli şirket tarafından işletilmesi ile hem gelirlerin artacağı hem de daha büyük yatırımların yapılacağı ve İsrail ekonomisine önemli gelir getireceği ifade edildi. Limanın devredilmesiyle yeni tesislerin kurulacağı ve daha da büyüyeceği belirtiliyor.

Geçtiğimiz ay da İsrail'in en büyük gıda üreticisi Tnuva, Çin şirketi Bright Food Group'a satılmıştı. Benjamin netanyahu başbakanlığındaki İsrail hükümeti, Çin'in yatırımlarının İsrail için önemli olduğunu savunurken muhalifler ise bu konuda endişelerini dile getiriyor.

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?