Çin'in Ortadoğu'dan beklentisi büyük

Çin liderinin beş gün sürecek Ortadoğu ziyaretinden önemli fırsatlar elde edilebileceği ancak bölgedeki kaosun Çin için tehlike oluşturduğu ifade ediliyor

Çin'in Ortadoğu'dan beklentisi büyük

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in Ortadoğu gezisi dün Riyad'la başladı. Çin, beş gün sürecek bu geziden önemli fırsatlar ve işbirlikleri elde etmeyi planlıyor.

Çin resmi devlet ajansı Xinhua'da yayınlanan analizde Çin lideri Xi'nin Ortadoğu ziyaretinin önemli fırsatlar sunduğu ifade edildi. Hem Ortadoğu'nun hem Çin'in bu ziyaretlerden önemli kazançlar elde edeceği kaydedilen analizde "Çin istikrarlı ekonomik politikası, hızlı büyüme-kalkınma, yumuşak diplomasi ve devasa nüfusuyla bölge için mükemmel bir model oluşturuyor" denildi.

Pekin Uluslararası Çalışmalar Enstitüsü Öğretim Üyesi Xue Qingguo, Ortadoğu ülkelerinin Çin'den üç şey öğrenebileceğini ifade ederek bunları iç istikrarı sağlama, reform ve kalkınma ile toplumsal gelişim olarak sıraladı.

İPEK YOLU STRATEJİSİ

Çin'in 'İpek Yolu Ekonomik Kuşağı' ve 'Deniz İpek Yolu' stratejisiyle yeni bir ipek yolu oluşturma stratejisi oluşturmak istediğini belirtilen yazıda Suudi Arabistan ve Mısır'ın liman ve yollarıyla bu projeye katılmada istekli olduğu belirtiliyor.

Çin, Ortadoğu ülkeleri ile yüksek hızlı raylar, yatırım bankaları, uydular, nükleer santraller, ticaret yollarını içeren çok kapsamlı anlaşmalar imzalamayı planlıyor. Uzmanlar bu anlaşmalarda bölgenin ve Çin'in kazançlı çıkacağını öngörüyor.

ORTADOĞU İSTİKRARI

Ortadoğu'da barış ve istikrarın olmasının Çin'in siyasi işbirliklerine de katkı yapacağı düşünülüyor.

Ancak bölgede IŞİD'in yaydığı kaos, Yemen iç savaşı ve mezhepsel gerginliklerin ikili işbirlikleri için güvenli bir ortam sağlayıp sağlamadığı konusunun da Çin tarafını düşündürdüğü belirtiliyor.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2016, 12:58
banner53
YORUM EKLE

banner39