banner39

Clinton: Suriyeli muhalifler birleşmeli

ABD'li Bakan Clinton dünya ülkelerinden, Suriye rejimine karşı dayanışma içinde olmalarını, muhaliflerin de birleşmiş bir hareket gücü oluşturmasını istedi

Ortadoğu 01.04.2012, 15:08 01.04.2012, 15:08
Clinton: Suriyeli muhalifler birleşmeli

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Suriyeli muhaliflerin, hür, birleşmiş ve barış içinde yeni bir Suriye'ye yönelik eş zamanlı hareket gücü oluşturmalarının gerektiğini söyledi.

İstanbul'da düzenlenen Suriye Halkının Dostları İkinci Konferans'ında yaptığı konuşmada, Suriye'deki Beşşar Esad rejiminin, bu ülkede bir yıldan beri dökülen kanları durdurmak amacıyla BM desteğiyle hazırlanan barış planına uyacağı konusunda şüphelerinin bulunduğunu belirten Clinton, dünya ülkelerinden, "kendi halkına karşı savaş yürüten" Suriye rejimine karşı dayanışma içinde olmalarını istedi.

Clinton, ABD yönetimi, Suriye'deki krizi önlemeye yönelik askeri müdahale seçeneklerini göz önünde bulundurmayı reddettiğini bildirse bile dünyada kimsenin "oturup daha fazla bekleyemeyeceği"nin altını çizdi.

"Suriye ve bölge için için dar bir vakitte biraraya geldik" diye konuşan Clinton, dünya ülkelerini, Suriye'ye yönelik daha fazla yaptırımları, insani yardımı, muhaliflere desteği ve "Esad rejiminin yaptığı insan hakları vahşetine hevesle suç ortaklığı edenlerin adalet önüne çıkarılacağı sözünü" vermeyi de içeren bir plan arkasında acilen biraraya gelmelerini istedi.

Esad rejiminin güçlerini geri çekmeyi, ağır silahlarını susturmayı, barışçı gösterilere izin vermeyi ve gazeteciler ile insani yardımın bölgeye erişimine izin vereceği yönündeki vaatlerini hatırlatan Clinton sözlerine şöyle devam etti:

"Esad'ın askerleri geri çekilmek yerine Suriye kentleri ve kasabalarına yönelik yeni saldırılar başlatmıştır. İnsani yardımın bölgeye erişimine izin vermek yerine güvenlik güçleri Humus ve başka yerler üzerindeki kuşatmasını daha da sıkılaştırmıştır. Suriye rejimi, siyasi bir dönüşüme başlamak yerine onlarca barışçı gösteriyi ezmiştir."

Suriyeli muhaliflerin Esad şiddete son verene kadar kendilerini korumaya devam edeceğine işaret eden Clinton, muhaliflerin hür, birleşmiş ve barış içinde yeni bir Suriye'ye yönelik eş zamanlı hareket gücü oluşturmaları gerektiğinin altını çizdi.

Konuşmasında Suriye rejimini işledikleri suçların cezasız kalmayacağı konusunda uyaran Clinton, "Emirleri verenlere ve bu emirleri yerine getirenlere mesajımız açık olmalıdır. Kendi vatandaşlarınızı öldürmeye son verin yoksa bunun ciddi sonuçlarıyla karşı karşıya kalırsınız. Bunları ne vatandaşlarınız ne de uluslararası toplum unutacaktır" dedi.

banner53
Yorumlar (0)
20
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?