Clinton'dan İsrail'e: Türkiye'den özür dileyin

İsrail'i ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanı Clinton, İsrail'den, Mavi Marmara gemisine baskın nedeniyle Türkiye'den özür dilemesini istedi.

Clinton'dan İsrail'e: Türkiye'den özür dileyin

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD Dışişleri Bakanı Clinton'ın, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile görüşmesinde, Türkiye ile ilişkilerinin bozuk kalmaya devam etmesinin İsrail'in ve ABD'nin çıkarlarına zarar verdiği uyarısı yaparak, ilişkileri tamir etmelerini istediği belirtildi.

İsrail televizyonu Channel 2'nin İsrail kaynaklarından edindiği bilgilere göre Hillary Clinton, "terörist grupların iki ülke arasındaki gerginliği tırmandırmaya çalıştığını" ifade ederek, Türkiye'nin bölgede dikkate alınması gereken bir varlığı olduğunu ve İran'ın nükleer programına karşı uluslararası birliğin sağlanması için Ankara'ya ihtiyaç bulunduğunu vurguladı.

Clinton, 24 saatlik ziyareti sırasında İsrail'den Filistin Yönetimi ile barış görüşmelerine yeniden başlamasını da isteyerek, Netanyahu hükümetinden Filistin yönetimini görüşmelere teşvik etmek için bazı jestler yapması çağrısında bulundu.

Zaman'ın haberine göre görüşmelerde, Clinton'ın, ABD ve İsrail'in İran konusunda aynı düşüncede olduğuna vurgu yaparak, bu konuda tek taraflı bir adım atılmaması uyarısını yinelediği de belirtiliyor. ABD'li bakan, temasları sonrası yaptığı basın toplantısında, ABD'nin, "Amerikan gücünün tüm unsurlarını kullanarak", İran'ın nükleer silah sahibi olmasını engelleyeceğini söyledi.

İran'ın şu ana kadar yaptığı tekliflerin çözüm süreci başlatacak içerikte olmadığını kaydeden Clinton, "İranlı liderlerin, doğru kararı vermeleri için hâlâ zamanı var. Tercih İran'ın olacak." uyarısında bulundu. Clinton'ın açıklamalarından birkaç saat önce ABD'nin, Hürmüz Körfezi'ne 4 ay sonra göndermeyi planladığı uçak gemisini bölgeye doğru yola çıkardığını duyurması dikkat çekti.

KOALİSYON HÜKÜMETİNDE BÖLÜNME

İsrail'de Binyamin Natanyahu'nun başbakanlığındaki koalisyon hükümetine geçen ay katılan merkezdeki Kadima Partisi ani bir kararla hükümetten çekilme kararı aldı. Kadima lideri Moşe Mofaz, bu karara neden olarak, yeni hazırlanan tartışmalı 'askere alma yasasını' gösterdi.

Mofaz, "Natanyahu çocuklarımızı bırakmamızı istedi, ben istemedim." ifadelerini kullandı. Koalisyonda ipleri koparan yasa ile hükümet, 18-23 yaş arası İsrail'de askerlik yapmayan ultra ortadoxs Haredem Yahudilerin yüzde 50'sini silah altına alırken, geri kalan yüzde 50'sini ise millî hizmetlerde çalıştırmayı öneriyordu. Kadima'nın çekilmesine rağmen hükümetin dağılmasına ihtimal verilmiyor. Netanyahu hükümeti, halen mecliste yüzde 60'a yakın çoğunluğu elinde tutuyor.

Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2012, 09:31
banner53
YORUM EKLE

banner39