Clinton'dan Körfez ülkelerine Suriye baskısı

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Esad hükümetine baskı yapmak için diplomatik çabaların sürmesi konusunda Arap dışişleri bakanları ile görüşecek

Ortadoğu 29.03.2012, 10:53 29.03.2012, 10:53
Clinton'dan Körfez ülkelerine Suriye baskısı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Suriye'ye yönelik yeni diplomatik girişimler için Körfez ülkeleri dışişleri bakanları ile bir araya gelecek. Bu amaçla Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'a giden Clinton'ın görüşmelerinin BM-Arap Birliği özel temsilcisi Kofi Annan'ın barış teklifi bağlamında olması bekleniyor.

Clinton'un Pazar günü geleceği İstanbul'da da Suriye'nin bölünmüş muhalefetine birleşme baskısı yapacağı belirtiliyor. Birleşme sağlanmadan, Esad'ın muhaliflerinin Batı'nın açıkça istemediği bir askeri müdahale olmadan rejimi devirmesinin zor olduğu bildiriliyor.

Suriye yönetimi prensipte Annan'ın altı maddelik planını kabul ederken, hükümet güçleri şehirleri bombardımana tutmaya ve ülkede çatışmalar yaşanmaya devam ediyor.

Suriye'nin üyeliğini askıya alan Arap Birliği, dün Esad yönetimine Annan'ın barış planını hayata geçirmesi çağrısı yaptı. Şam yönetimi ise Birliğin Suriye ile ilgili hiçbir kararını tanımayacaklarını açıkladı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?