banner39

Corona virüsü Mısır'a sıçradı

Mısır Sağlık Bakanlığı, ağır akut solunum yolu yetersizliği sendromu hastalığının türevi olan corona virüsü vakalarında artış yaşanabileceği uyarısında bulundu

Ortadoğu 27.04.2014, 23:20 28.04.2014, 09:54
Corona virüsü Mısır'a sıçradı

Mısır Sağlık Bakanlığından, ağır akut solunum yolu yetersizliği sendromu (SARS) hastalığının türevi olan corona virüsü vakalarında artış yaşanabileceği uyarısında bulunuldu.

Sağlık Bakanı Adil el-Adevi düzenlediği basın toplantısında, umre sezonunun başlamasıyla corona virüsü vakalarında artış yaşanabileceğini söyledi.

Teyakkuzda olduklarını ifade eden Adevi, göğüs hastalıkları uzmanlarından oluşan sağlık komitesinin corona virüsü vakaları için gerekli tedbirleri aldığını belirtti.

Adevi, bu tedbirler arasında, halkın bilinçlendirilmesi, hastalığın nasıl bulaştığı, nasıl korunulacağı, havaalanlarının denetimi ve erken teşhis için gözetim sistemlerinin desteklenmesinin yer aldığını ifade etti.

Dün corona virüsü taşıdığından şüphelenilen bir kişi Kahire Havaalanı'ndan hastaneye sevk edilmiş, tetkik ve incelemelerin şüpheleri doğruladığı ve gerekli tıbbi müdahalenin yapıldığı kaydedilmişti.

SARS'ın değişik bir türü olan corona virüsü ilk olarak Eylül 2012’de tespit edilmişti. Suudi Arabistan başta olmak üzere Ortadoğu ülkelerinin korkusu haline gelen corona virüsü, akciğerleri ve böbrekleri tahrip ediyor. Bağışıklık sistemini çökerten virüsün uzun süreli yakın temasla bulaştığı belirtiliyor. Kaynağı hakkında yeterli bilgi olmayan virüse karşı henüz koruyucu aşı veya antibiyotik tedavisi bulunmuyor.

Virüs sebebiyle dünya genelinde 106 kişinin hayatını kaybettiği, bu ölümlerden 92'sinin Suudi Arabistan'da gerçekleştiği kaydediliyor.

Kaynak: AA

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?