banner39

Corona virüsü Ortadoğu'yu tehdit ediyor

Katar'da MERS virüsüne benzeyen Corona virüsünden dolayı iki kişi hayatını kaybetti

Ortadoğu 07.09.2013, 11:48 07.09.2013, 11:55
Corona virüsü Ortadoğu'yu tehdit ediyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Katar'da, Ağır Akut Solunum Yolu Yetersizliği Sendromu (SARS) hastalığının türevi olduğu saptanan corona virüsü nedeniyle bir haftada 2 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Katar Yüksek Sağlık Kurulu'nun ülkenin resmi haber ajansı KUNA'da yer alan açıklamasına göre, corona virüsüne yakalanan bir hastanın dün akşam hayatını kaybetmesiyle, son bir hafta içinde söz konusu virüsten ölenlerin sayısı 2'ye yükseldi. Hastalığa yakalanan bir kişinin ise sağlığına kavuştuğuna işaret edilen açıklamada, ülkedeki diğer vaka ve bu virüsle ilgili belirtilerin yakından takip edildiği kaydedildi.

Virüs Katar'da ilk olarak geçen eylül ayında görülmüştü. Sağlık yetkilileri, son dört hafta içinde 3 kişinin virüse yakalandığını açıklamıştı.

Daha çok Ortadoğu ülkelerinde etkili olan virüsle ilgili, 88'i Suudi Arabistan'da olmak üzere dünya genelinde 112 vaka tespit edildi. Hastalık nedeniyle 44'ü Suudi Arabistan'da olmak üzere şu ana kadar 53 kişi hayatını kaybetti.

Akciğerleri ve böbrekleri tahrip eden, bağışıklık sistemini çökerten virüsün uzun süreli yakın temas halinde bulaşabileceği belirtiliyor. Kaynağı hakkında yeterli bilgi bulunmayan virüse karşı hiçbir koruyucu aşı ya da antibiyotik ilaç tedavisi bulunmuyor.

Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?