Corona virüsü yayılıyor

Suudi Arabistan'da corona virüsüne yakalananların sayısı 39'a yükseldi

Ortadoğu 03.06.2013, 13:40 03.06.2013, 13:40
Corona virüsü yayılıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suudi Arabistan'da SARS (ağır akut solunum yolu yetersizliği sendromu) hastalığına benzer belirtilere neden olan "corona" virüsünün 1 kişide daha tespit edildiği belirtildi.Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, ülkenin doğu bölgesinde bir kişinin daha virüse yakalanması sebebiyle sayının 39'a yükseldiği ve yürütülen epidemiyolojik araştırma çerçevesinde bu kişinin sağlık durumunun stabil olduğu ifade edildi.

Virüsün yayılma potansiyelinden endişe ettiklerini dile getiren Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Sekreteri Dr. Margaret Chan, Suudi yetkillerle laboratuvar analiz sonuçlarını değerlendirecek acil ortak ekip kurulması yönünde anlaşmaya varıldığını, yaklaşan hac mevsiminden önce Suudi yetkililere durum değerlendirmesi çağrısında bulunduklarını açıklamıştı.

DSÖ raporlarına göre, Eylül 2012'den bu yana Suudi Arabistan, Ürdün, Katar, Almanya, İngiltere ve Fransa'da SARS hastalığının türevi olduğu saptanan Ortadoğu solunum sendromu (MERS) virüsünden etkilenen 49 kişiden 24'ü hayatını kaybetti.

Akciğerleri ve böbrekleri tahrip eden, bağışıklık sistemini çökerten virüsün uzun süreli yakın temas halinde bulaşabileceği düşünülüyor. Kaynağı hakkında yeterli bilgi bulunmayan virüse karşı hiçbir koruyucu aşı veya antibiyotik ilaç tedavisinin bulunmadığı kaydediliyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?