banner15

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan BM'ye reform çağrısı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM'nin 71. yıl dönümü dolayısıyla yayımladığı mesajda, BM Güvenlik Konseyi'nin reforme edilmesi gerektiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan BM'ye reform çağrısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM'nin 71. yıl dönümü dolayısıyla yayımladığı mesajda, BM Güvenlik Konseyi'nin reforme edilmesi gerektiğini belirterek, "Suriye ve Irak gibi son yıllarda yüz binlerce masum insanın hayatına mal olan krizlere çözüm bulmada yaşanan tıkanıklık, reform ihtiyacını açıkça ortaya koymaktadır. Bu konuda adım atmakta geç kalınmasının bedelini, maalesef en fazla çocuklar, kadınlar ve yaşlılar ödemektedir" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler'in (BM) kuruluşunun 71'inci yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Türkiye'nin de kurucuları arasında bulunduğu Birleşmiş Milletler Örgütü'nün 71'inci kuruluş yıl dönümünün millet ve tüm insanlık için hayırlı olmasını dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, kuruluşundan bu yana BM'nin ve onun temsil ettiği değerlerin en kuvvetli savunucuları arasında yer alan Türkiye'nin, küresel barış ve güvenliğin temini, arabuluculuk, kalkınma, insani yardım, çevre ve Medeniyetler İttifakı gibi belli başlı alanlarda çok önemli roller üstlendiğini bildirdi.

BM bütçesine katkılarını son yıllarda düzenli olarak artıran Türkiye'nin bir yandan da kıtaların ve medeniyetlerin kavşağında yer alan İstanbul'u BM merkezi haline dönüştürmek için yoğun gayret sarf ettiğini vurgulayan Erdoğan, kadim tarihi, zengin kültürel birikimi, stratejik konumu ve doğal güzellikleri ile İstanbul'un, BM merkezi olarak Örgüt'ün misyonuna ve hedeflerine çok değerli katkılar sunacağını belirtti.

 

 

Güncelleme Tarihi: 24 Ekim 2016, 20:46
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35