banner39

Cundul Aksa, Fetih el Şam'a katıldı

Esad rejimine karşı savaşan Cundul Aksa, adını Fetih El Şam olarak değiştiren El Nusra Cephesi'ne katıldığını duyurdu

Ortadoğu 10.10.2016, 19:15 11.10.2016, 10:15
Cundul Aksa, Fetih el Şam'a katıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye'de Esad rejimine karşı savaşan Cundul Aksa, adını Fetih El Şam olarak değiştiren El Nusra Cephesi'ne katıldığını açıkladı. Cundul Aksa, IŞİD'le bağlantılı olduğunu söylediği Ahrar'uş Şam ile savaşıyor.

Ahrar'uş Şam, Cundul Aksa'nın içerisinde IŞİD ile irtibatı olan bazı kişileri tespit ettiklerini söylerken Cundul Aksa bu suçlamayı kabul etmedi. Ahrar'uş Şam, son olarak İdlib'teki Atme kampına saldırmış ve Cundul Aksa'dan bazı üyelerinin IŞİD'e yardım ettikleri gerekçesiyle öldürmüş, bazılarını da rehin almıştı. Yaşanan bu gelişmelerin ardından ise Cundul Aksa, Fetih el Şam'a biat etti.

Diğer taraftan Cundul Aksa'nın biatıyla ilgili Fetih el Şam'dan yazılı bir açıklama yapıldı. Açıklamada "Allah kendi yolunda kenetlenmiş olarak savaşanları sever" ayetlerine yer verildi. Açıklamada daha önce gerçekleştirilen görüşmelerin bir uzantısı olarak söz birliğinin sağlanması ve safların mümkün olduğu kadar güçlendirilmesi için Cundul Aksa'nın Fetih el Şam'a biat ettiği ifade edildi.

'ÖRGÜTLERİN SAVAŞMASINDAN SADECE SURİYE ORDUSU KARLI ÇIKAR'

'Ahrar'uş Şam ve Cundul Aksa arasındaki savaşın sadece Suriye ordusuna fayda sağlayacağı' ifadesine yer verilen açıklamada, Cundul Aksa ile son dönemde yaşanan olaylar ve davalara, Fetih el Şam liderleri ile üzerinde anlaşma sağlanacak bir şer'i mahkemenin bakacağı belirtildi.

banner53
Yorumlar (0)
9
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?