banner39

Darbe karşıtı Ezherlilere müdahale

Ezher Üniversitesi'nde darbe karşıtı gösteri yapan öğrencilere güvenlik güçleri müdahale etti, çok sayıda öğrenci yaralandı

Ortadoğu 28.10.2013, 15:00 28.10.2013, 16:18
Darbe karşıtı Ezherlilere müdahale

İslam Osmanoğlu/ Dünya Bülteni - Kahire

Mısır’ın başkenti Kahire’de El Ezher Üniversitesi’nin önünde toplanan yüzlerce öğrenci, Enver Sedat’ın kabrinin bulunduğu Manassa bölgesinin önünde gösteri düzenledi. Eylem, “El Ezher İntifadası” diye isimlendirildi. Öğrencilerin yaklaşık 500 metre uzakta yer alan Rabia Meydanı’na yürümesini engellemek için ordu Nasr Caddesi’ni trafiği kapattı.

Öğrencilerin dağılmaması üzerine bölgeye gelen çevik kuvvet, göz yaşartıcı bomba kullanarak eylemcileri dağıttı. Polisin göstericileri dağıtmak için “hartuş” olarak isimlendirilen av tüfeği kullanması üzerine onlarca öğrencinin yaralandığı belirtiliyor.

El Ezher Şeyhi ve Rektörü aleyhinde slogan atan öğrenciler, Rabia işareti yaptı. Darbe karşıtı slogan atan öğrenciler 4 Kasım 2013 tarihinde yapılan yargıç karşısına çıkarılacak olan Muhammed Mursi’ye destek verdi. El Ezher Üniversitesi önünde gergin bekleyiş devam ediyor.

Öte yandan Tanta kentinde de üniversite öğrencileri, Kahire'deki Ezher öğrencileriyle eşzamanlı olarak darbe karşıtı gösteri yaptı.

Darbe Karşıtı İttifak 4 Kasım’da büyük bir gösteri düzenleyeceğini açıkladı. Gösterilere Kahire, Ayn eş Şems, El Ezher ve Helvan gibi üniversitelerde okuyan öğrencilerin de katılması bekleniyor.

banner53
Yorumlar (0)
15
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?