Darbe karşıtları bakana suikasti kınadı

Mısır'da Cemaatül İslamiye ve Darbeyi Red Hareketi, ülkenin içişleri bakanına düzenlenen suikasti kınadıklarını açıkladı

Darbe karşıtları bakana suikasti kınadı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek için Ulusal İttifak Hareketi ile El-Cemaat'ul İslamiye, İçişleri Bakanı Muhammed İbrahim'e yönelik suikast girişimini kınadı.

Ulusal İttifak Hareketi'nden yapılan açıklamada, "darbeci" olarak nitelendirilen hükümetin içişleri bakanına yönelik suikast girişimi kınanarak, her türlü şiddet olayının karşısında yer aldığını ifade etti.

Bu tür olayların, ülkedeki olağanüstü halin, izlenen baskı ve gözaltılarla uzaması için darbeciler tarafından gerçekleştirildiği belirtilen açıklamada, "Ulusal İttifak Hareketi, ülkede meşruiyet yeniden uygulanana kadar barış yanlısı faaliyetler düzenlemekte ısrarcıdır" denildi.

El-Cemaat'ul İslamiye'den yapılan açıklamada da İçişleri Bakanı Muhammed İbrahim'e yönelik suikast girişimi kınandı.

Açıklamada, bu tür olayların kan dökülmesine yol açabileceği, bunun da İslam hukukuna aykırı olduğu aktarıldı.

Söz konusu olayların vatandaşlar arasında çatışmaya neden olacağına değinilen açıklamada, "Suikast girişimini düzenleyenler, ülkenin çıkarlarını ve maslahatını gözetmeyenler ile terörle mücadele bahanesiyle darbe karşıtlarına yönelik baskıcı önlemler almak için bahane arayanlardır" ifadesi kullanıldı.

Açıklamada ayrıca El-Cemaat'ul İslamiye'nin, barış yanlılarının dışındaki hiçbir etkinliği kabul etmediği ve suikast girişimiyle herhangi bir ilişkisinin olmadığı kaydedildi.

Mısır İçişleri Bakanı Muhammed İbrahim, dün sabah konvoyunu hedef alan bombalı suikast girişiminden yara almadan kurtulmuştu. Saldırıda sivillerin de aralarında bulunduğu onlarca kişi  yaralanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2013, 08:51
banner53
YORUM EKLE

banner39