banner39

Darbe karşıtları Tahrir'de eylem yapmak istiyor

Mısır'da emniyet birimleri darbe karşıtı gösterileri dağıtmak için karar alırken Tahrir'de de eylem yapmak için izin istendi

Ortadoğu 12.08.2013, 07:43 12.08.2013, 07:43
Darbe karşıtları Tahrir'de eylem yapmak istiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır'ın Giza kentindeki darbe karşıtı göstericiler, Nahda Meydanı'ndaki eylemcilere destek vermek için Ed-Dugyi Meydanı'ndan yürüyüşe geçti.

Nahda Meydanı'na doğru yürüyenlerin başını kadın eylemciler çekti. Göstericiler, ordunun yönetime el koymasıyla görevinden uzaklaştırılan ülkenin seçilmiş ilk cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin görevine geri dönmesini talep etti.

Gösteride, Mısır bayraklarının yanında üzerinde Mursi'nin fotoğrafı olan dövizler taşındı.

Dugyi Meydanı'nda Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek için Ulusal İttifak Hareketi gösteri düzenledi. Darbe karşıtı eylemlerde, "Devriminizi çaldırmayın", "Mursi, ümmetin lideri", "Mesele İhvan değil, mesele halkı aşağılama" yazılı pankartlar taşındı.

Meydanın etrafından geçen araçlara, seçilmiş cumhurbaşkanı Mursi'nin görevine geri dönmesi, Şura Meclisi'nin görevine devam etmesi, darbe ile getirilen uygulamalara son verilmesi ve ordunun kışlalarına geri dönmesi taleplerini içeren broşürler dağıtıldı.

ADEVİYYE VE NAHDA'YI BOŞALTMA ÇALIŞMALARI

Öte yandan emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre, Kahire'deki Rabia'tul Adeviyye ve Nahda Meydanı'nı dolduran darbe karşıtı göstericileri dağıtma işlemi yarın başlayacak.

Emniyet güçleri, her iki alana yeni göstericilerin girmesine izin vermeyecek, meydanlardaki eylemcilere de dağılma çağrısında bulunacak. 2-3 gün devam edecek çağrının ardından tazyikli su ve gaz ile müdahale edilecek.

TAHRİR'DE GÖSTERİ İÇİN İZİN İSTENDİ

Mısır'da Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek için Ulusal İttifak Hareketi, cuma günü Tahrir Meydanı ve Cumhurbaşkanlığı Sarayı çevresinde gösteri düzenlemek için izin istedi.

Hareketten yapılan yazılı açıklamada, ordunun yönetime el koymasıyla görevinden uzaklaştırılan ülkenin seçilmiş ilk cumhurbaşkanı Muhammed Mursi karşıtlarının eylem yaptığı Tahrir Meydanı ve Cumhurbaşkanlığı Sarayı çevresinde cuma günü barışçıl gösteriler düzenlemek için izin verilmesini talep etti.

Açıklamada, "Onlara gözlerinin daha önce görmediği bir kalabalığı göstermeye hazırlanıyoruz. Kameralarının dahi kapsayamayacağı bir kalabalık hazırlayacağız. O zaman onlar da bizi, iddia ettikleri gibi halkın iradesinden yana olduklarına inandırsınlar" ifadesi kullanıldı.

Başta Rabia'tul Adeviyye ve Nahda meydanlarında olmak üzere Mısır'ın diğer bölgelerindeki barışçıl gösterilerin yasallığına vurgu yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Gösteriler, kimsenin mülkü olmayan vatandaşın yasal hakkıdır. Tüm uluslararası kurum ve kuruluşlara, gösterilerin barışçıl olduğunu göstermek için kapılarımız açık. Darbecilerin gece gündüz hiçbir delil göstermeksizin söyledikleri yalanları ortaya çıkarmak için kapılarımız hiçbir ön çağrıya gerek duymadan gelen herkese açık."

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?