banner39

Darbe karşıtlarından müzakereye 'şartlı' onay

Mısır'da Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek için Ulusal İttifak liderlerinden Derrac, bir takım şartların karşılanması halinde müzakerelere başlayabileceklerini belirtti

Ortadoğu 20.10.2013, 18:41 21.10.2013, 08:05
Darbe karşıtlarından müzakereye 'şartlı' onay

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Darbeyi Ret ve Meşuiyete Destek için Ulusal İttifak liderlerinden Amr Derrac, Mısır'daki mevcut yönetimle, başta "Muhammed Mursi'nin Cumhurbaşkanlığı görevine iadesi" olmak üzere bir takım şartların karşılanması durumunda müzakerelere başlayabileceklerini belirtti.

Aynı zamanda Hürriyet ve Adalet Partisi Yönetim Kurulu üyesi olan Derrac, meşruiyetten başka alternatif olmadığını belirterek, "Cumhurbaşkanı'nın görevine geri dönmesi, askıya alınan 2012 anayasının uygulamaya konulması ve feshedilen Şura Meclisi'nin görevine devam etmesi" şartlarının yerine getirilmesi halinde müzakere masasına oturabileceklerini ifade etti.

Derrac, "Özgürlüğünü, onurunu ve 25 Ocak devriminin kazanımlarını korumak isteyen milyonlarca kişinin talepleri karşılanmalı"  ifadesini kullandı.

İttifak liderlerinden Mecdi Salim de tutumlarının ilk günden bu yana net olduğunu vurgulayarak, "Anayasal meşruiyete aykırı ya da şehitlerin ve yaralıların hakkı konusunda taviz içeren hiçbir girişim kabul edilemez" dedi.

 "Ülkedeki darbenin bir daha yaşanmaması için halkın yüzde 64'ünün evet oyuyla kabul edilen 2012 anayasasının tekrar uygulamaya konulması gerekiyor" diyen Salim, söz konusu maddeyi içermeyen bir girişimin kabul edilmeyeceğini savundu.

Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek İçin Ulusal İttifak liderlerinden Mecdi Karkar dün yaptığı açıklamada, Mısır'da yaşanan krizi sonlandırmak ve taraflar arasında diyaloğu sağlamak amacıyla arabuluculuk yapacak kişi üzerinde anlaşmaya varıldığını belirtmişti.

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?