Darbe karşıtlarından silahlanma çağrısına ret

Mısır'da "Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek İçin Ulusal İttifak Hareketi", orduya karşı silahlanmayı kabul etmediklerini açıkladı

Darbe karşıtlarından silahlanma çağrısına ret

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

"Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek İçin Ulusal İttifak Hareketi", barışçıl gösterilerin kendi tercihleri olduğunu belirterek orduya karşı silahlanmayı kabul etmediklerini bildirdi.

Ulusal İttifak Hareketi ile Hürriyet ve Adalet Partisi liderlerinden Halid Hanefi, El-Kaide bağlantılı "Irak ve Şam İslam Devleti" örgütünün "Müslüman göstericilerin eylemlerinin kanla bastırılması, barışçıl yolların beyhude olduğunu ortaya koyuyor" şeklindeki açıklamasına ilişkin, orduya karşı silahlanmayı reddettiklerini belirtti.

Hanefi, yaptığı yazılı açıklamada, orduya karşı silahlanma fikrini bütünüyle kınadığını vurgulayarak, gösterilerin barışçıl sürdürülmesinin kendi seçimleri olduğu ve bunun bir dayatma olmadığına dikkati çekti.

Devlet kurumlarına zarar vermek gibi bir niyetleri olmadığını kaydeden Hanefi, açıklamasında, "Biz, sadece ordu liderleri ve kanlı darbeye müdahil olanlarla anlaşmazlık yaşıyoruz. Ülkemizin kurumlarına zarar verme niyetinde değiliz. Ayrıca bizi şiddet eylemlerinin içine itme girişimlerinin farkındayız" ifadesine yer verdi.

Hanefi, "Irak ve Şam İslam Devleti" örgütünün açıklamasının Mısır'daki devrim hareketini yıpratmak maksadıyla yapıldığını kaydederek, Mısır'da şu anda yönetimdekilerin düzenlenen gösterilerin büyüklüğü karşısında gerçeğin sesini gizleyemediklerini belirtti. Açıklamada ayrıca "Yönetimdekiler, göstericilere karşı uyguladıkları şiddetin faydasız olduğunu anlayınca, gerçekleri saptırma çabası içine girdi" denildi.

"Irak ve Şam İslam Devleti" örgütü sözcüsü Ebu Muhammed el-Adnani, internette yer alan açıklamasında, İslami ülkelerdeki yöneticilerin zorba ordularının küfür orduları olduğunu ifade ederek, "Bu ordularla savaşmak vaciptir ve bu orduların başında Mısır ordusu gelmektedir" ifadesini kullanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2013, 09:54
banner53
YORUM EKLE

banner39